امروز: سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

یک کارآفرین در همایش رایانش ابری: دولت برای دیتاسنترهای بخش خصوصی مجوز صادر کند

۱۷:۱۷ ۹۴/۰۶/۱۷
چی کجا 
یک کارآفرین IT با انتقاد از بی توجهی به دیتاسنترهای راه اندازی شده در بخش خصوصی گفت: دولت باید به مراکز داده راه اندازی شده با هزینه سنگین توسط بخش خصوصی مجوز صادر کند و پهنای باند رایگان در اختیار آنها قرار دهد.

فریدون قاسم زاده در همایش "رایانش ابری و تأثیر آن بر اکوسیستم پهن باند کشور" اشاره ای به گزارش چند ماه قبل مؤسسه تحقیقاتی گارتنر داشت و اظهار کرد: شش سال متوالی می شود که رایانش ابری جزو ۱۰ تِرند (حرفه) اصلی دنیاست و نکته جالب اینکه در سال ۲۰۱۵ هر ۱۰ تجارت دنیا یا خدمات ابری یا متکی به آن بوده اند.

وی عنوان کرد: در زمان ظهور اینترنت، معاون کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا چهار سیاست را در مواجهه با این پدیده در نظر گرفت؛ ا. دولتمردان باید با مزایا این پدیده آشنا شوند، ۲. آمریکا برای توسعه قلمرو خود باید از اینترنت استفاده کند، ۳. توسعه اینترنت باید به بخش خصوصی سپرده شود و درنهایت ۴. در بخش های توسعه ای این پدیده که زیان به همراه دارد، دولت ورود کند.

این مدیر بخش خصوصی اشاره ای به مدل حمایتی ایران در ارتباط با بخش هایی نظیر کشاورزی، دامداری و صنعت داشت و تصریح کرد: خرید راهبری گندم، ارائه تسهیلات با بازپرداخت ۵ درصد و در نهایت پیش خرید با قیمت تضمینی ۱۱۵۰ تومان از جمله حمایت های بخش کشاورزی به حساب می آید.

او افزود: برای حفظ میزان شیردهی گاوداری های بیش از ۱۵۰۰ رأس گاو، تشهیلات کم بهره به آنها اعطاء می شود و خرید تضمینی شیر کیلویی ۱۳۵۰ تومان از آنها صورت می گیرد. در بخش برق هم شاهد خرید تضمینی هستیم تا مشکل کمبود مواجه نشویم.

این فعال حوزه IT با اشاره به اینکه هدف ما در بخش دیتاسنتر هم مشابه این موارد است، گفت: اول از هر چیز به فعالان این حوزه که سرمایه های کلان خود را برای راه اندازی مراکز داده هزینه کرده اند باید مجوز دهیم. ورودی پهنای باند به دیتاسنترها باید رایگان و تعرفه برق آن نیز طبق تعرفه فرهنگی باشد.

وی افزود: مشکلاتی که اکنون با مخابرات بر سر ارائه فیبر تاریک جهت اتصال به مراکز دیگر داریم باید حل شود. دولت نیز به جای کسب وکار استانی در حوزه مراکز داده باید کار تحقیقاتی را در اختیار دانشگاه ها قرار دهد زیرا رد این حوزه به شدت ضعف داریم و به عنوان مثال نیروی متخصص خوبی از دانشگاه ها بیرون نمی آید که در بخش مرکز داده بگذاریم.

قاسم زاده در پایان گفت: مراکز فنی و حرفه ای نیز در این اکوسیستم باید فعال شوند و با آموزش های خود، مدارک معتبری را در اختیار فراگیران قرار دهند تا حداقل در زمان جذب صنعت، دارای توانمندی حداقلی باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
تعداد بازدید: ۲۱۴

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما