امروز: سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

گسترش اقتصاد سبز به همت زنان کارآفرین

۱۹:۰۶ ۹۴/۰۹/۲۹
چی کجا 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز گفت: فناوری‌های مؤثر در بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش آلودگی ها، مانند آنچه در حوزه انرژی‌های خورشیدی و بادی و نیز در زمینه بازیافت و مدیریت پسماند، اصلاح الگوی مصرف آب و کشاورزی پایدار و سازگار با تغییر اقلیم است، مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار داشته و می‌توانند توسط بانوان کارآفرین هدایت و راه اندازی شوند.

معصومه ابتکار در پیامی به دوازدهمین همایش ملی کسب و کار و کارآفرینی در حوزه محیط زیست که در دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به اینکه زمین، تنها مأمن بشر با چالش های خطرناکی روبروست، گفت: جهان به دنبال ترسیم چشم اندازی نوین است تا روند تخریب و نابودی را کُند و متوقف سازد. به این منظور اقتصاد پایدار و سبز یکی از اهداف بلندمدت بشریت برای نجات زمین است. اقتصاد سبز، اقتصادی دانش بنیان و بر پایه نوآوری، فناوری و شایستگی است؛ اقتصادی که در کشور ما با پشتوانه بانوان کارآفرین می تواند مراتب رشد را با سرعت بیشتری طی کند.

وی مشارکت زنان و بهره گیری از آن ها در پروژه های اقتصادی و ایجاد توانایی برابر را زمینه ساز توسعه کشور خواند و افزود: رشد و توسعه اشتغال زنان به کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده منجر شده و بهبود نگرش، بینش و مهارت ایشان در ساختن نسلی بهتر برای فردا، تعیین کننده است. به خصوص آنکه برای ایرانیان ترویج کارآفرینی و سرمایه گذاری خصوصی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی از اهداف ملی و مهم به شمار می رود.

وی همچنین به تلاش های دولت یازدهم برای پیشبرد اقتصاد سبز اشاره کرد و افزود: فناوری های مؤثر در بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش آلودگی ها، مانند آنچه در حوزه انرژی های خورشیدی و بادی و نیز در زمینه بازیافت و مدیریت پسماند، اصلاح الگوی مصرف آب و کشاورزی پایدار و سازگار با تغییر اقلیم است، مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار داشته و می توانند توسط بانوان کارآفرین هدایت و راه اندازی شوند.

ابتکار در پایان به تلاش موثر و چندین ساله انجمن زنان کارآفرین اشاره کرد و گفت: در شرایطی که کشور به سوی اقتصاد پایدار و سبز گام برمی دارد، برگزاری همایش «کسب و کار و کارآفرینی زنان در حوزه محیط زیست» نشان دهنده توجه این انجمن به نیازها و دانش روز است. این نگاه می تواند همگام شدن زنان با اقتصاد مقاومتی را نیز ممکن سازد و به ویژه در حوزه مشاغل خانگی به منظور تقویت اقتصاد خانواده راهکارهای مهمی ارائه دهد.

اعطای تسهیلات به صاحبان مشاغل سبز
در ادامه، زهرا جواهریان مدیر کل توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست در سخنانی گفت : در آینده نزدیک به کارآفرینانی که شغل های همگام با محیط زیست ایجاد می کنند تسهیلات کم بهره داده می شود.

وی هدف از این کار را حمایت از سرمایه گذاران مشاغل سبز و حامیان محیط زیست اعلام کرد و افزود در حال حاضر ۴۰۰ شغل سبز در کشور شناسایی شده است.

زهرا جواهریان با اشاره به اینکه تاکنون سقف این تسهیلات مشخص نشده است افزود: چگونگی اعطای تسهیلات به مشاغل سبز و دستورالعمل آن در حال تدوین است که پس از اجرای این طرح ملی ، کار آفرینان مشاغل سبز به بانک های عامل و صندوق ملی حمایت محیط زیست معرفی خواهند شد.

وی شغل افزایی، حفظ و حراست از محیط زیست و بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود برای توسعه پایدار را از مهمترین اهداف این کار اعلام کرد.

مدیر کل توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از اجرای طرح شناساندن شغل سبز به شهروندان ۲۰ استان خبر داد و افزود : صنایع دستی یکی از شغل های سبز است.

منبع: ايسنا
تعداد بازدید: ۷۵۹

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما