امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

چرا کارگران امنیت شغلی ندارند؟

۱۴:۳۲ ۹۴/۰۸/۰۲
چی کجا 
رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور بیشترین علت طرح دعاوی و شکایات کارگران در مراجع حل اختلاف را نبود امنیت شغلی و اعتراض به اخراج کارفرما عنوان کرد.

فتح الله بیات اظهار کرد: در حال حاضر بخش اعظمی از شکایات ارائه شده به شورای حل اختلاف و دعاوی کارگران مربوط به قراردادهای موقت و نبود امنیت شغلی است.

وی ادامه داد: بسیاری از کارگران با وجود سابقه و سنوات بسیار همچنان با قراردادهای کوتاه مدت مشغول کار هستند و آینده شغلی آنها تضمین نیست.

به گفته رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور، بیشترین دلیل طرح شکایات در شورای حل اختلاف، مربوط به مشکلات بیمه و بازنشستگی کارگران است.

وی تصریح کرد: کارگرانی که با قراردادهای کوتاه مدت به کار گرفته می شوند همواره نگران از دست دادن کار و اخراج خود هستند و امنیت شغلی ندارند.

بیات خاطرنشان کرد: متاسفانه بخش عمده ای از پرونده های اختلاف میان کارگر و کارفرما، ناشی از قصور کارفرما و بخشی دیگر عدم آگاهی کارگر از حقوق قانونی خود است.

این فعال کارگری با بیان اینکه کارگر و کارفرما نباید در تقابل یکدیگر قرار بگیرند،تصریح کرد: چرخش چرخ های تولید و صنعت وابسته به حضور کارگر و کارفرما در کنار یکدیگر است؛ اگر کارگر نباشد تولیدی صورت نمی گیرد و اگر کارفرما نباشد کارگر نمی تواند مشغول کار شود.

وی در پایان با بیان اینکه آمار شکایات کارگران در اختیار شوراهای کار و انجمن های صنفی کارگری است، افزود: کاهش حجم پرونده های شکایات و رسیدگی به اختلافات کارگران و کارفرمایان در قالب سه جانبه گرایی و با حضور شرکای اجتماعی در کنار هم محقق می شود.

منبع: ايسنا
تعداد بازدید: ۲۳۶

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما