امروز: دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷

چرا کارگران امنیت شغلی ندارند؟

۱۴:۳۲ ۹۴/۰۸/۰۲
چی کجا 
رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور بیشترین علت طرح دعاوی و شکایات کارگران در مراجع حل اختلاف را نبود امنیت شغلی و اعتراض به اخراج کارفرما عنوان کرد.

فتح الله بیات اظهار کرد: در حال حاضر بخش اعظمی از شکایات ارائه شده به شورای حل اختلاف و دعاوی کارگران مربوط به قراردادهای موقت و نبود امنیت شغلی است.

وی ادامه داد: بسیاری از کارگران با وجود سابقه و سنوات بسیار همچنان با قراردادهای کوتاه مدت مشغول کار هستند و آینده شغلی آنها تضمین نیست.

به گفته رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور، بیشترین دلیل طرح شکایات در شورای حل اختلاف، مربوط به مشکلات بیمه و بازنشستگی کارگران است.

وی تصریح کرد: کارگرانی که با قراردادهای کوتاه مدت به کار گرفته می شوند همواره نگران از دست دادن کار و اخراج خود هستند و امنیت شغلی ندارند.

بیات خاطرنشان کرد: متاسفانه بخش عمده ای از پرونده های اختلاف میان کارگر و کارفرما، ناشی از قصور کارفرما و بخشی دیگر عدم آگاهی کارگر از حقوق قانونی خود است.

این فعال کارگری با بیان اینکه کارگر و کارفرما نباید در تقابل یکدیگر قرار بگیرند،تصریح کرد: چرخش چرخ های تولید و صنعت وابسته به حضور کارگر و کارفرما در کنار یکدیگر است؛ اگر کارگر نباشد تولیدی صورت نمی گیرد و اگر کارفرما نباشد کارگر نمی تواند مشغول کار شود.

وی در پایان با بیان اینکه آمار شکایات کارگران در اختیار شوراهای کار و انجمن های صنفی کارگری است، افزود: کاهش حجم پرونده های شکایات و رسیدگی به اختلافات کارگران و کارفرمایان در قالب سه جانبه گرایی و با حضور شرکای اجتماعی در کنار هم محقق می شود.

منبع: ايسنا
تعداد بازدید: ۲۱۴

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر