امروز: پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸

چالش رایانه‌های سنتی در ادارات دولتی

۱۵:۳۹ ۹۴/۰۶/۳۰
سازمان ها و ادارات 
حداقل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار رایانه عمدتا سنتی تنها در سازمان‌های دولتی و شبکه بانکی کشور وجود دارد که نسبت به رایانه‌های جدید، روزانه ۶۳۳۶ مگابایت مصرف برق بیشتری دارند.

گستردگی سازمان های دولتی و وزارتخانه ها و نقش آنها در برق مصرفی کشور یکی از چالش های صرفه جویی در مصرف برق است.

بیش از هزاران موسسه دولتی و نیمه دولتی با چندین میلیون نیروی کار، سهم بزرگی از برق مصرفی کشور را به خود اختصاص داده اند.

آمارها نشان می دهد حداقل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار رایانه عمدتا سنتی تنها در سازمان های دولتی و شبکه بانکی کشور وجود دارد.

یک کامپیوتر با کیس سنتی در موسسات دولتی با پاور ۲۵۰ تا ۷۰۰ وات در ساعت به ازای ۸ ساعت ۳.۶ کیلووات و با احتساب هر کیلووات ۲۹۳۳ ریال در پایان روز ۱۰۰۰۰ ریال مصرف برق دارد.

با این حساب، هزینه برق ادارات دولتی روزانه بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و سالیانه حدود ۶۶۰ میلیارد تومان در بخش کامپیوترها است.

طبق اعلام شرکت مدیریت برق، مصرف برق کشور ۴۹۰۶۹ مگاوات است که حدود ۳۶۵ مگاوات آن از واردات است.

همچنین طبق محاسبات مصرف برق ادارات و موسسات دولتی برابر با ۷۹۲۰ مگاوات در روز خواهد بود.

تکنولوژی های امروز نسبت به ۱۰ سال گذشته در مصرف برق بهینه شده اند و بهینه سازی و صرفه جوئی در مصرف برق تا ۸۶ درصد یکی از مواردی است که در کنار حذف سیم های متعدد و اضافی، درگاه ها و پورت های ورودی و خروجی متعدد، می تواند راه حل هوشمندانه ای برای مدیریت مصرف برق کشور باشد.

کامپیوترهای جدید مصرف برقی معادل با ۰.۰۹۰ کیلووات در ساعت را دارند که نسبت به کامپیوترهای سنتی روزانه ۶۳۳۶ مگابایت صرفه جویی در مصرف معادل ۵۷۰ میلیارد تومان را رقم می زنند.

با جایگزین کردن تدریجی و بر اساس نیاز سازمان ها به نوسازی ۲ میلیون و دویست هزار دستگاه کامپیوترهای سنتی با کامپیوترهای یکپارچه جدید در دستگاه های اجرایی دولت و بانک ها می توان تا ۱۳ درصد در مصرف روزانه برق کشور صرفه جویی کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
تعداد بازدید: ۴۷۱

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما