امروز: پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸

پایتخت ژئوتوریسم ایران صاحب موزه می‌شود

۱۴:۰۷ ۹۴/۰۹/۰۱
فرهنگی 
مدیر کل زمین شناسی لرستان از راه اندازی موزه ژئوتوریسم در این استان خبر داد.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: استان لرستان با قابلیت های منحصر به فرد در حوزه زمین شناسی یکی از استان های مطرح در این بخش است، استانی که به دلیل توپوگرافی خاص می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند.
سال گذشته پنج استان کشور کاندیدای انتخاب به عنوان پایتخت ژئوتوریسم ایران بودند که در این میان لرستان موفق شد با توجه به پتانسیل های موجود این عنوان را به خود اختصاص دهد.
وجود ژئوپارک های طبیعی از جمله دره «شیرز» و بزرگترین زمین لغزش دنیا با قدمت ۱۱ هزار سال از لرستان استانی منحصر به فرد در حوزه ژئوتوریسم ساخته که طی ماههای گذشته شاهد ثبت ملی دره رویایی شیرز بودیم.

ایجاد موزه ژئوتوریسم در لرستان
ظهیر حیدری نژاد مدیر کل زمین شناسی لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر از راه اندازی موزه ژئوتوریسم در استان لرستان خبر داد و اظهار داشت: این اقدام در راستای معرفی ظرفیتهای گردشگری در حوزه ژئوتوریسم استان راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه موزه ژئوتوریسم در راستای افزایش ماندگاری گردشگران در استان لرستان راه اندازی می شود، عنوان کرد: استان لرستان در سال ۹۲ به عنوان پایتخت ژئوتوریسم کشور معرفی شد که راه اندازی این موزه می تواند در معرفی ظرفیتهای موجود در این زمینه تاثیر گذار باشد.
مدیر کل زمین شناسی لرستان با بیان اینکه موزه ژئوتوریسم با استفاده از منابع دولتی احداث می شود، گفت: همچنین قرار داد اجرای آن با بخش خصوصی منعقد شده و هم اکنون ماکت های آن در حال ساخت هستند.
حیدری نژاد با بیان اینکه این موزه در محل ساختمان سرباز دانشگاه لرستان سابق راه اندازی می شود، گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته موزه ژئوتوریسم لرستان تا پایان امسال راه اندازی می شود.

وجود زمین لغزش ۱۱ هزار ساله در لرستان
همچنین استان لرستان میزبان سیمره بزرگ ترین و گسترده ترین زمین لغزش جهان است. این لغزش نزدیک به ۱۱ هزار سال پیش روى داده و به نظر مى رسد یک زمین لرزه بزرگ ورقه اى به ستبراى ۳۰۰ متر و درازاى ۱۴ کیلومتر از آهک آسمارى را به ناگهان از روى یال شرقى کبیرکوه به پایین سُر داده است.
ابرزمین لغزش سیمره در دامنه شمال خاورى کبیرکوه در مرز استان هاى لرستان و ایلام و میان دو شهر پلدختر و دره شهر رخ داده است.
این ظرفیت ها در کنار جاذبه های بی بدیلی مانند اشترانکوه و دریاچه گهر به عنوان آلپ ایران و نگین زاگرس می تواند لرستان را به استانی سرآمد در صنعت ژئوتوریسم در دنیا تبدیل کند.

منبع: خبرگزاری مهر
تعداد بازدید: ۳۰۳

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما