امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

وزیر کار: یک سوم فارغ التحصیلان دانشگاهی از پذیرش شغلهای پیشنهادی سر باز می‌زنند

۱۸:۵۳ ۹۴/۰۹/۲۴
چی کجا 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شکاف انتظاری میان توقعات دانش آموختگان و واقعیات بازار کار وجود دارد، گفت: از میان ۳۰۰ هزار نفری که برای شغل به موسسات مختلف در کشور معرفی شده اند ۱۰۰ هزار نفر از پذیرش شغل‌های موجود سر باز زده اند.

علی ربیعی روز سه شنبه در سومین جشنواره پژوهش دانشگاه پیام نور اظهار داشت: در یک کار تحقیقاتی، برای نمونه هزار نفر از دانش آموختگانی که از پذیرش شغل های پیشنهادی سر باز زده اند را انتخاب کرده و دلایل آنها را جویا شدیم که ۸۰۰ نفر از آنها اعلام کردند که به خاطر منزلت اجتماعی که از دانشگاه به دست آورده اند تناسبی میان این منزلت و شغل های موجود در بازار وجود ندارد.
وی تصریح کرد: آمارهای موجود نشان می دهد که میزان بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاه ها دو برابر افرادی است که تحصیلات دانشگاهی ندارند و این بیکاری در میان فارغ التحصیلان زن بسیار بیشتر است.
ربیعی به یکی از مطالعات میدانی انجام گرفته در استانهای مختلف کشور در زمینه تناسب رسته شغل های موجود با رشته های تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاهی اشاره کرد و گفت: براساس این تحقیقات، به طور میانگین حدود ۱۰ درصد جهت گیری های واقعی اشتغال در استانهای کشور مربوط به رشته های تحصیلی دانش آموختگان دانشگاه ها است و متاسفانه خروجی دانشگاه ها با رسته شغل هایی که در استانها شناسایی کرده ایم تناسب بسیار اندکی دارد.
وی خاطرنشان کرد: برای مثال در یکی از استانهای کشور که قطب نساجی و پوشاک کشور است و هم دانشگاه های دولتی و آزاد و دیگر مراکز دانشگاهی در آنجا فعال هستند، توان جذب فارغ التحصیلان رشته طراحی این دانشگاه ها در رسته شغل هایی که شناسایی شده بود وجود نداشت و این نشان می دهد که مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی ما برای جذب در بازار کار کافی نیست.

منبع: ایرنا
تعداد بازدید: ۲۷۷

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما