امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

نکاتی از کارآفرینان موفق جهان تکنولوژی

۱۹:۴۷ ۹۴/۰۹/۰۸
چی کجا 
شرکت‌های استارت آپ ممکن است برای تبدیل شدن به کسب و کاری موفق تنها به چند سال زمان، سختکوشی فراوان، شانس، دیدگاه مناسب و البته زمانبندی صحیح نیاز داشته باشند.

شرکت های استارت آپ ممکن است برای تبدیل شدن به کسب و کاری موفق تنها به چند سال زمان، سختکوشی فراوان، شانس، دیدگاه مناسب و البته زمانبندی صحیح نیاز داشته باشند. بدنیست بدانید که اکثریت کسب و کارهای موفق کنونی در قالب شرکت ها و سازمان ها، در ابتدا یک استارت آپ ساده بوده اند اما بیش از ۹۰ درصد از کسب وکارهای جدید و نوپا هیچگاه به موفقیتی اینچنینی نمی رسند.

با این تفاسیر، در صورتی که شما از جمله کارآفرینان حاضر در دنیای استارت آپ ها هستید مطمئنا از مشکلات و موارد متعددی که در مسیر پیشرفت استارت آپ ها قرار می گیرند و البته آزمایش هایی که باید یکی پس از دیگری پس دهید و درس های مختلفی که باید فراگیرید، آگاهی دارید. با این وجود نیازی نیست که همه این موارد را شخصا تجربه کنید، زیرا افراد دیگری نیز پیش از شما این مسیر را طی کرده اند. یکی از منابع دسترسی به این تجربیات، خواندن نصایح و فراگیری نکات آموزشی از مدیرعاملان موفق و افرادی است که خود موسس شرکت های این چنینی بوده اند.

در همین راستا، در ادامه به چند نمونه از این تجربیات ارزشمند مدیران عامل مطرح بازار کسب و کار اشاره خواهیم کرد.

الون ماسک
از نظر الون ماسک، استفاده مناسب از انتقادها یکی از موارد ضروری برای هر کارآفرین است. او در این خصوص می گوید: «تا جای ممکن از بازخوردهای افراد مختلف در مورد ایده های خود، استقبال کنید و به دنبال بازخوردهای سراسر انتقادآمیز باشید. از افراد منتقد در مورد مشکلات موجود (از نظر آنها) توضیح بخواهید. اکثر اوقات مجبور خواهید بود از دیدی متفاوت به موضوع نگاه کنید تا متوجه مشکلات شوید.» دریافت انتقادات افراد یا حتی شکایات کاربران می تواند به قدرتمندتر شدن هرچه بیشتر کسب و کار شما کمک کند. در این خصوص این نکته اساسی را مدنظر داشته باشید که هیچ اجباری برای موافقت با این انتقادها یا حتی پیروی از نظرات افراد مختلف وجود ندارد اما هرچه بازخوردهای بیشتری دریافت کنید، اطلاعات بیشتری بهمنظور اتخاذ تصمیمی صحیح در اختیار شما قرار خواهدگرفت.

استیوجابز مدیرعامل پیشین اپل
استیو جابز در خصوص کسب و کار، دیدگاهی رمانتیک داشت. او معتقد بود این دیدگاه باید بیش از هر چیز، در استخدام افراد مدنظر قرارگیرد. او در این خصوص می گفت: «شخصا هنگامی که قصد استخدام افراد بهویژه برای فعالیت در جایگاه های مهم و حساس را دارم به صلاحیت های آنها بیش از هر چیز دیگری توجه می کنم. اگرچه این افراد باید کاملا باهوش باشند اما سوال اصلی برای من آن است که آیا این افراد عاشق اپل خواهند شد؟ زیرا در صورتی که میان این افراد و شرکت اپل عشق و علاقه ای ایجاد شود، موارد دیگر نیز به تبع آن به دست خواهند آمد. این افراد باید تلاش خود را بر ارائه بهترین عملکرد و تصمیم در جهت پیشرفت اپل و نه رضایت خودشان و حتی رضایت استیو جابز و دیگران، متمرکز کنند.»کسب وکار مانند کودک شماست و اهمیتی ندارد که این کودک در چه سن و سالی قرار دارد. شما باید پرستار بچه ای را استخدام کنید که به فکر ایجاد بهترین شرایط برای رشد و تربیت کودک شما است. در قالب این روند شما می توانید کودکی کاملا سلامت و شاد داشته باشید.

Steve Ells مدیرعامل Chipotle
Ells در توضیح خاطرات خود از Chipotle (که حالا به یکی از معروف ترین رستوران های فست فود تبدیل شده است) می گوید: «من دیدی قوی در خصوص ظاهر و باطن Chipotle داشتم.» Ells به عنوان متخصص تاریخ هنر، به خاطر علاقه زیاد به آشپزی، مطالعه در مدرسه آشپزی را پس از اتمام کالج خود، انتخاب کرد.

او پس از صرف غذا در یک رستوران مکزیکی، ایدهای جدید برای راهاندازی رستوران خود گرفت تا با ترکیب آنچه در مدرسه آشپزی فرا گرفته بود با تجربه کار در رستوران و البته در کنار آن، الهام گرفتن از ایده های موجود، بتواند فست فودی با کیفیت بالاتر را راه اندازی کند. با نگاهی دقیق تر به روند طی شده توسط Ells می توان به برنامه ریزی در جهت رسیدن به علایق، یادگیری علوم مرتبط با کار و نهایتا نکته برداری از آنچه در صنعت مرتبط با استارت آپ شما وجود دارد و نهایتا یافتن راهکارهایی برای بهبود وضعیت موجود اشاره کرد.

ریچارد برنسون مدیرعامل ویرجین
برنسون در راه اندازی شرکت ویرجین در ۲۰ سالگی تنها یک هدف داشت و آن دنبال کردن عشق و علاقه خود بود.

او در این خصوص می گوید: «وقتی که من شرکت ویرجین را از آپارتمانی در غرب لندن راه اندازی کردم، هیچ برنامه یا استراتژی در حد پیشرفته وجود نداشت. هدف من راه اندازی کسب وکاری گسترده نبود. برای من راه اندازی کسب و کاری مهم بود که آنچه انجام می دهد باعث غرورم شود، بتواند افراد مستعد را در کنار یکدیگر قراردهد و نهایتا تولید محصولی را که بتواند بر زندگی افراد، تاثیر مثبتی داشته باشد محقق سازد.» البته مدنظر داشته باشید که داشتن عشق و علاقه شرط لازم است اما کافی نیست. پس از مشخص شدن علاقه مندی ها بهتر است روش هایی موثر برای رسیدن به آنها بیابید.

Jerry Murrell مدیرعامل Five Guys
Murrell زمانی توانست به عنوان یک کارآفرین، موفقیتی چشمگیر به دست آورد که هر چهار پسر او به سن کالج رفتن رسیدند اما هیچ یک قصد نداشتند وارد کالج شوند. جری و چهار پسر او «این پنج نفر» را به عنوان کسب و کاری خانوادگی گسترش دادند. کسب و کاری که با توجه به سیاست خاص خود خیلی سریع به موفقیت رسید.

او در این خصوص می گوید: «به نظر من بهترین فروشندگان، مشتریان ما هستند. برخورد مناسب و خدمات رسانی خوب به افراد باعث خواهد شد آنها پس از ترک مغازه، برای شما تبلیغ کنند و به افزایش مشتریان شما کمک کنند. از همان ابتدا سیاست ما بر این بود تا مشتریان متوجه شوند ما تمامی هزینه ها را روی ارائه غذایی با بهترین کیفیت متمرکزکنیم. به همین دلیل شاهد دکوری کاملا ساده در قالب کاشی های سفید و قرمز در مغازه ما هستید. ما هزینه ها را صرف تغییر دکور یا پوشاندن لباس مرغی به افراد برای تبلیغ در جلوی مغازه نمی کنیم.»کیفیت و علاقه را باید دو فاکتور اساسی در موفقیت Five Guys دانست. توجه به برآورده شدن نیازهای مشتریان نیز از جمله مواردی است که در هر کسب و کاری باید مورد توجه قرارگیرد.

Josh Manion مدیرعامل Ensighten
اینکه شما یک شطرنج باز در سطح ملی باشید چگونه می تواند به موفقیت شما به عنوان یک کارآفرین کمک کند؟ این سوالی است که Manion که در چنین جایگاهی قرار داشته به آن این چنین جواب می دهد:«برای من شطرنج ابزاری در بالا بردن دقت در مسیر حل مشکلات و بهبود کسب و کار و زندگی بود.» البته این به آن معنا نیست که شما باید قهرمان شطرنج باشید تا در کسب و کار خود نتیجه بگیرید، بلکه هدف اصلی، بالا بردن دقت و مهارت های تفکر در توسعه کسب و کار است. Manion کارآفرینان را به صبر بیشتر در رویارویی با موقعیت های خوب تشویق می کند، زیرا به عقیده او ممکن است موقعیت های بهتری نیز پیش روی آنها قرارگیرد.

او معتقد است به منظور رسیدن به اهداف باید طرح و نقشه ای کامل و جامع ترسیم شود زیرا در این مسیر حتی کوچک ترین نکات نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. این درحالی است که نمی توان منکر اهمیت مدیریت زمان در شطرنج و البته کسب و کار شد.

Ron Bodkin مدیرعامل Think Big Analytics
Bodkin درخصوص تجربه خود از راه اندازی استارت آپ موفقش این چنین می گوید: «به منظور دریافت سود کافی از سرمایه گذاری باید سیاست های خوب، نقشه راه مناسب و البته تغییرات مفید و سازنده در مراحل مختلف پیشرفت را مدنظر قرار دهید. هدف از این روند، کاهش هزینه ها پس از توسعه استارت آپ شما است.»اگرچه کسب وکار Bodkin بر پایه حجم بالای اطلاعات شکل گرفته اما از این روند می توان در سرمایه گذاری های مختلف کارآفرینان نیز استفاده کرد. با این اوصاف، اهمیت داشتن طرح و برنامه ای از پیش تعیین شده، بیش از پیش مشخص می شود. این در حالی است که انعطاف پذیر بودن و عدم پیروی از سیاستی ثابت نیز از جایگاهی ویژه برخوردار است. در نظر گرفتن بودجه، صرفه جویی های عملی و در نظر گرفتن این مورد که وجود طرح های مختلف، لازم و ضروری هستند می توانند به پیشرفت استارت آپ شما کمک شایانی کنند.

Vincent Mifsud مدیرعامل ScribbleLive
Mifsud درخصوص مخارج، هزینه ها و سرمایه گذاری های استارت آپی، نظرات خوبی دارد.

او می گوید: «استارت آپ های زیادی وجود دارند که بیش از حد مجاز خرج می کنند. اگرچه پول می تواند عاملی برای سرعت بخشیدن به رشد باشد اما در صورتی که سیاست اولیه شما اساسا بر خرج کردن بنا نهاده شده باشد، در واقع به سمت شکست گام بر می دارید. هنگامی که تیم شما به فرهنگ خرج کردن عادت کند، تغییر این روند، سخت و طاقت فرسا خواهد بود. نمونه ای از این استارت آپ ها را می توان در شرکت هایی که در دهه ۹۰ میلادی اعلام ورشکستگی کردند مشاهده کرد.»

او در ادامه نیز می گوید: «تمرکز بر سرمایه گذاری به ویژه در بحث بازاریابی، اساسی و مهم است. خطر پذیری را بر پایه محتوای موجود و نه تبلیغات، سازماندهی کنید و از ابزارهای مناسب در جهت اطمینان از اتخاذ تصمیم هایی بر پایه آگاهی، استفاده کنید.»

منبع: اقتصادنيوز
تعداد بازدید: ۲۹۱

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما