امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

نویسندگان/ «پیتردراکر»؛ راه هایی نوین برای کسب و کار

۱۰:۱۲ ۹۴/۰۷/۱۲
چی کجا 
پیتر دراکر (تلفظ به آلمانی: پیتر دروکا)، (۱۹۰۹–۲۰۰۵) از برجسته‌ترین نظریه پردازان مدیریت در جهان بود.

مهمترین اثر او با عنوان «مدیریت» منتشر شده است و در آن نظریات مهم خود دربارهٔ مدیریت و سازمان را شرح داده است.
پیتر دراکر بیش از ۷۰ سال از عمر خود را با بینش انسانی خود، صرف نگاه سیستمیک به علم مدیریت نمود. او را به عنوان پدر کسب و کار نوین می شناسند و مفهوم management by objectives از مفاهیمی است که دراکر وارد ادبیات مدیریت نمود.
زندگینامه
پیتر دراکر در سال ۱۹۰۹ (۲۸ آبان ۱۲۸۸) در وین، اتریش متولد شد و تحصیلات مقدماتی خود را در آنجا و لندن پایان داد. درجه دکترای خود را در حالی که به عنوان خبرنگار یک روزنامه در فرانکفورت آلمان و سپس به عنوان کارشناس اقتصادی در یک بانک بین المللی در لندن کار می کرد در رشته حقوق عمومی و بین الملل دریافت کرد. در سن ۲۹ سالگی در سال ۱۹۳۷ به آمریکا مهاجرت کرد.
پیتر دراکر نویسنده، مدرس، و مشاور تخصصی در زمینه استراتژی و سیاست است. او به خیلی از سازمان های بزرگ دنیا و همچنین سازمان های غیرانتفاعی، شرکت های کوچک و کارآفرین و سازمان های دولتی آمریکا مشاوره داده است.
پیتر دراکر ۳۵ کتاب نوشته است که به بیش از ۲۰ زیان ترجمه شده اند. ۱۶ کتاب او در زمینه جامعه، اقتصاد و سیاست است. ۱۵ کتاب در مورد مدیریت است. دو تا از کتاب ها رمان است. او هم چنین یکی از نویسندگان کتابی در مورد نقاشی ژاپنی است. پیتر دراکر نویسنده تعداد زیادی مقاله در مجلات و ژورنالهای مختلف است. او یکی از اعضای هیئت تحریریه وال استریت ژورنال است. او چهار سری فیلم آموزشی بر اساس کتاب های مدیریتی خود ساخته است.
دراکر تدریس خود را به عنوان استاد سیاست و فلسفه در کالج بنینگتون آغاز کرد. او بیش از بیست سال استاد مدیریت در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیویورک بود. پیتر دراکر دریافت کننده تعداد زیادی جایزه و درجات افتخاری است. از سال ۱۹۷۱ استاد علوم اجتماعی در دانشگاه کلرمونت بوده است. دانشکده مدیریت این دانشگاه بعد از پیتر دراکر در سال ۱۹۸۷ ایجاد شده است. پیتر دراکر در آمریکا و دیگر کشورها به عنوان متفکر، نویسنده و سخنران اثر گذار بر سازمان های معاصر شناخته شده است. در سال ۱۹۹۷، روی جلد مجله Forbes، او به عنوان «هنوز جوانترین ذهن» معرفی شد و مجله BusinessWeek او را «ماندگارترین متفکر مدیریت زمان ما» نامید.
آقای دراکر چندین دکترای افتخاری از دانشگاه های سراسر جهات دریافت کرده است. او رئیس افتخاری مؤسسه رهبر به رهبر (Leader to Leader Institute) است. در نهم ژوئیه ۲۰۰۲ او مدال پرزیدنتی آزادی را از جورج دبلیو بوش دریافت کرد.
یک سری مستند دربارهٔ زندگی و کار او ده بار در شبکه CNBC از ۲۴ دسامبر ۲۰۰۲ تا ۳ ژانویه ۲۰۰۳ پخش شد.
دراکر (۲۰ آبان ۱۳۸۴) درگذشت

آثار پیتر دراکر
The End of Economic Man (۱۹۳۶)
The Future of Industrial Man (۱۹۴۲)
The Concept of Corporation (۱۹۴۶)
The Practice of Management (۱۹۵۴)
Managing for Results (۱۹۶۴)
The Effective Executive (۱۹۶۷)
People and Performance (۱۹۷۳)
Management: Tasks, Responsibilities, Practices (۱۹۷۴)
The Unseen Revolution (۱۹۷۶)
Advetures of a Bystander (۱۹۷۹)
Towards the Next Economics (۱۹۸۱)
Innovation and Entrepreneurship (۱۹۸۵)
The Frontiers of Management (۱۹۸۷)
Managing in the Next Society (۲۰۰۲)
و ... برخی از آثار پیتر دراکر به فارسی ترجمه شده است. کتاب های روزنوشت پیتر دراکر، مدیریت در جامعه آینده، مدیریت اثربخش، چالش های مدیریت در سده بیست و یک، و ماجراهای یک مشاهده گر توسط انتشارات فرا به زبان فارسی منتشر شده است.

منبع: آخرين خبر
تعداد بازدید: ۲۱۹

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما