امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

مهارت زندگی/ چطور یاد بگیریم یک کارآفرین شویم؟

۰۸:۴۸ ۹۴/۰۸/۲۶
چی کجا 
یکی از شایع‌ترین سوالاتی که کارآفرینان بلند پرواز می‌پرسند و البته سخت‌ترین آنها نیز محسوب می‌شود این است که: «از کجا شروع کنم؟» من می‌خواهم به آنها بگویم: «از هر جایی که می‌خواهید شروع کنید» اما می‌دانم بیشترشان نمی‌دانند «هرجا» کجاست.

آنها هنوز برای زندگی ای که به دنبال آن هستند آماده نشده اند و مدام از من می پرسند که چطور یاد بگیرند یک کارآفرین بشوند. همه ما از دورانی می آییم که جامعه و نظام آموزشی ما را در راستای کار کردن برای دیگران آماده کرده است اما در جامعه ای که به سرعت در حال تغییر است، کارآفرینان در صف اول افرادی هستند که بهترین مهارتی که می توانند و باید یاد بگیرند، خود یادگیری است.
در اینجا مهم ترین پیشنهادهای ارائه شده را آورده ام:

۱) شبیه سازی و گیمیفیکیشن کسب وکار: یادگیری لزوما نباید همواره در حین کار کردن اتفاق بیفتد. ما الان می دانیم افراد از سنین پایین یادگیری را آغاز می کنند و مجددا در بزرگسالی به حوزه یادگیری و آموزش برمی گردند، با این تفاوت که این بار آموزش در حین سرگرم شدن اتفاق می افتد. امروزه ابزارهای گیمیفیکیشن مانند Thrive۱۵ و GamEffective وجود دارند که می توانند به افراد در هر سنی کمک کنند تا کسب و کار خود را آغاز کنند یا به یک مرحله بالاتر ارتقا دهند.

۲) یادگیری و مشاوره کسب و کار انطباقی: هر کسب و کار و کارآفرینی در مرحله متفاوتی قرار دارد، بنابراین زمان آن است که به جای اینکه شما خودتان را با ابزارهای یادگیری انطباق دهید، آنها خودشان را با شما انطباق دهند. دانشگاه ها و بازارها به سرعت در حال تولید محصولاتی مانند OpenStudy هستند که یک شبکه یادگیری است که از گروه های مطالعاتی متعددی تشکیل شده است.

۳)کمک به کارآفرینان با آموزش مستمر: گزینه های موجود در زمینه آموزش آنلاین فرصت های مغتنمی محسوب می شوند، هرچند کافی نیستند.
مشاوران کسب وکار باید آماده باشند در هر مرحله ای به کارآفرینان یاری برسانند. هرچند هنوز بسیاری از کارآفرینان در خصوص دریافت آموزش مردد هستند، اما باید بدانید اگر به طور مستمر در حال یادگیری نباشید، از دیگران عقب خواهید افتاد.

۴) ترکیب یادگیری و انجام دادن: نیازی نیست کارآفرینان قبل از آغاز کسب و کار همه چیز را بدانند. آنها کافی است گام های اول را بردارند و دریابند گام های بعدی چیست. هیچ دوره استانداردی در این زمینه وجود ندارد، اما پاسخ ها در اینترنت موجود است و اگر بدانید چطور کنید، با دنبال کردن وبلاگ های آموزشی و حضور فعال در شبکه های اجتماعی می توانید آموزش های لازم را در این زمینه کسب کنید.

۵) کمک های مالی به کسب و کارها: جمع آوری کمک های مالی (Crowdfunding) آخرین راه حل برای کارآفرینانی است که نیاز به کمک دارند و پیش از آن بهتر است سراغ گزینه های دیگری مانند وام، بودجه، سرمایه گذاری مشترک و... رفته شود. این روزها اگر شما نتوانید سرمایه مورد نیازتان را تأمین کنید یا به اندازه کافی تلاش نکرده اید یا ایده شما به اندازه کافی خوب نبوده است.

۶) کمک گرفتن از مربیان کسب وکار: منابع قابل استفاده برای ارتقای سطح دانش کارآفرینان فراوان هستند اما اغلب کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

چالش اصلی این است که منابع مورد نیاز از قبیل حامیان استارت آپ (Startup incubators)، تسریع کنندگان، مربیان و مشاوران کسب و کار را در زمان درست پیدا کرد، به همین دلیل نیاز است تا کارآفرینان وبلاگ ها و محافل آنلاین که در این زمینه فعال هستند را به دقت مورد پایش قرار دهند.

۶ کتابی که دنیای مدرن کسب وکار را پدید آورده اند:
۱- علم ثروت (۲۸۰ سال پیش از میلاد)نویسنده: کاتیلیا
خلاصه: این کتاب که با عنوان “اقتصاد” به زبان سانسکریت ارائه شد، اولین کتابی است که برای تعریف اقتصاد بعنوان عنصری ویژه در سیاستمداری نوشته شد.
۲- کتاب چرتکه (۱۲۰۲)نویسنده: فیبوناچی
خلاصه: این کتاب، مفهوم عددنویسی عربی را به اروپا معرفی می کند، که تا پیش از آن از اعداد رومی که فاقد مفاهیم صفر و ارزش مکانی بود استفاده می کردند.
۳- توصیف جهان (۱۳۰۰)نویسنده: مارکو پولو
خلاصه: مرد جوانی جزئیات سفر خود را از ونیز تا دربار امپراطور مغول، کوبلای خان، و خدمات خود بعنوان یک ندیم در آنجا را شرح می دهد.۴- ثروت ملل (۱۷۷۶)
نویسنده: آدام اسمیت
خلاصه: این کتاب مفاهیم اصلی اقتصاد مدرن شامل تقسیم کار، ماهیت بهره وری و اهمیت بازار آزاد را عنوان کرده و به توصیف آنها می پردازد.
۵- اصول مدیریت علمی (۱۹۱۱)
نویسنده: فردریک وینزلو تیلور
خلاصه: این کتاب مفاهیم کارایی و اثربخشی را به ویژه در مهندسی صنعتی بیان نمود اما در نهایت آن را برای تمام فعالیت های انسانی توسعه داد.
۶- آیین دوست یابی (۱۹۳۶)
نویسنده: دیل کارنگی

منبع: آخرين خبر
تعداد بازدید: ۲۷۹

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما