امروز: سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

معاون وزیر کار: یک میلیون و ١٠٠ هزار نفر به ادارات کاریابی معرفی شدند

۲۰:۱۵ ۹۴/۰۵/۲۸
چی کجا سازمان ها و ادارات 
بررسی‌ها نشان می‌دهد متاسفانه در سال ١٣٩٢ شغلی ایجاد نشد. علت نیز رشد منفی اقتصاد ایران بود. وقتی رشد اقتصادی منفی باشد طبیعتا اشتغالی ایجاد نمی‌شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طبق آمار و بر اساس ثبت دبیرخانه در سال های ١٣٩٢ و ١٣٩٣ حدود یک میلیون و ١٠٠ هزار نفر به ادارات کاریابی ارجاع شده اند.
حسن طایی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی «پارس» اظهار داشت: مسوول و متولی ایجاد اشتغال، شورای عالی اشتغال است که بیش از ٢٠ عضو دارد که آنها متولی ایجاد شغلند.

وی افزود: شورای عالی اشتغال کانون هماهنگی سیاست های اقتصادی موثر در بازار کار است. همه این اعضا مسوول ایجاد اشتغال در کشور هستند. اشتغال مشکل فرابخشی و فراقوه ای است. افزایش سطح قوه مقننه و قوه قضاییه و قوه مجریه می تواند بر این بحث تاثیرگذار باشند. شورای اشتغال نماینده قوه مجریه است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان ساخت: بررسی ها نشان می دهد متاسفانه در سال ١٣٩٢ شغلی ایجاد نشد. علت نیز رشد منفی اقتصاد ایران بود. وقتی رشد اقتصادی منفی باشد طبیعتا اشتغالی ایجاد نمی شود.

طایی افزود: وضعیت اما در سال ١٣٩٣ تغییر کرد. آمارها نشان می دهد در سال ١٣٩٣ حدود ٤٠٠ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده که بر اساس رشد تولید ناخالص ملی و سطح سرمایه گذاری و اعتبارات پرداختی از صندوق های توسعه ای و همین طور تعداد و آمار مراکز کاریابی می دهند تنظیم شده است. در این آمار تعداد بیمه شدگان جدید در سازمان تامین اجتماعی هم لحاظ شده است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعریف بیکاری گفت: وقتی راجع به بیکاران صحبت می کنیم تعابیر متفاوتی پیش روی ما است. بیکار کسی است که در طول یک هفته گذشته حتی یک ساعت هم کار نکرده است. این تعریف مضیق بیکاری است.

وی افزود: بر اساس تعریف حاد، کسی که ١٥ ساعت در هفته کار کرده، بیکار محسوب نمی شود اما اگر استاندارد کار را بین ٤٠ تا ٥٠ ساعت در هفته در نظر بگیریم، باید قبول کنیم این فرد بخش مهمی از وقتش را بیکار بوده است. حالا اگر مبنای ما تعریف مضیق بیکاری باشد باید بگوییم که بر اساس تعریف مضیق ۲.۵ میلیون بیکار در کشور وجود دارد اما هر چه دایره را وسیع تر کنیم و مثلا به کسانی که ١٠ ساعت یا ١٥ ساعت کار می کنند هم لقب بیکار بدهیم این جمعیت افزایش می یابد.

طایی اضافه کرد: برخی آمارهای غیررسمی جمعیت بیکاران را در حدود شش میلیون نفر برآورد می کند. این شش میلیون نفر ممکن است در هفته چند ساعتی را سر کار باشند اما در کل شاغل نیستند. در ضمن کسانی که در بازار کار بودند اما از جست وجو خسته شده اند و رفته اند خانه نشسته اند تا فضای بهتری ایجاد شود همسایگان دور و نزدیک بیکاران هستند.

منبع: پارس
تعداد بازدید: ۵۷۸

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما