امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

معاون وزیر نفت: دو نرخی بودن ارز مانع کسب و کار در ایران است

۱۰:۰۷ ۹۴/۰۶/۲۲
چی کجا بانک 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از مسایل گمرکی و دو نرخی بودن ارز به عنوان یکی از موانع کسب و کار در ایران نام برده و می‌گوید: بسیاری از تولید کنندگان می‌گویند در شرایط فعلی واردات بهتر از تولید است، زیرا واردات با ارز مبادله ای انجام می‌شود.

عباس شعری مقدم در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با بیان آنکه واردات به نرخ ارز مبادله ای انجام می شود، اظهار داشت: تفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله ای گاهی حدود ۱۰ درصد است که به سود واردات تمام می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: در کشورهای خارجی برای حمایت از ساخت داخل، برای واردات تعرفه وضع می کنند، اما ما سیاست مدونی برای این حمایت ها نداریم. به علاوه دادن جوایز صادراتی نیز که یکی دیگر از ابزارهای حمایت از صادرات است، در ایران با دشواری و اختلال مواجه است.

شعری مقدم خاطرنشان کرد: مشکل بعدی تولیدکنندگان ایرانی، کمبود نقدینگی است، وقتی یک تولیدکننده برای اخذ تسهیلات به بانک مراجعه می کند بانک از او، سود بالایی طلب می کند.

وی اضافه کرد: همچنین اگر یک ایرانی بخواهد که بانک برای او 'ال.سی'(اعتبار اسنادی)باز کند باید ۱۳۰ درصد آن را وثیقه بگذارد؛ این درحالی است که در بسیاری از کشورها، بانک ها با هزینه های بسیار اندک و بعضاً براساس اعتبار شرکت ها برای آنها 'ال.سی' باز می کنند.

ثابت نگاه داشتن نرخ ارز
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از مسایل گمرکی و دو نرخی بودن ارز به عنوان یکی از موانع کسب و کار در ایران نام برده و می گوید: بسیاری از تولید کنندگان می گویند در شرایط فعلی واردات بهتر از تولید است، زیرا واردات با ارز مبادله ای انجام می شود.

شعری مقدم با بیان اینکه ارز دو نرخی باعث کاهش توان رقابت تولیدکنندگان در برابر واردکنندگان می شود، اظهار داشت: مشکل دیگر، ثابت بودن نرخ ارز در زمان تورم است. در کشوری که تورم وجود دارد نرخ ارز نمی تواند ثابت باشد زیرا به نفع واردات و به ضرر صادرات تمام می شود.

وی اظهار داشت: اقتصاددانان می گویند که قیت ارز باید متناسب با تفاوت نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی افزایش یابد، اما در کشور ما به دلیل برخی ملاحظات، نرخ ارز را ثابت نگاه می دارند.

منبع: ایرنا
تعداد بازدید: ۳۵۸

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما