امروز: سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

مردانه-زنانه شدن شغل‌ها انگیزه کار را کاهش می‌دهد

۱۹:۳۶ ۹۴/۰۹/۱۴
چی کجا 
در صورتی که جامعه به سمت زنانه و مردانه شدن شغل‌ها برود با محدودیتهایی در انتخاب شغل، کاهش دستمزدها و کاهش پرستیژ کار رو به رو خواهیم شد.

مشاور امور زنان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تفکیک شغل ها به مردانه و زنانه را موجب کاهش انگیزه ورود به بازار کار، ایجاد محدودیت در انتخاب شغل و کاهش دستمزدها دانست.
، وحیده نگین، اظهار کرد: توسعه انسانی به معنای تلاش برای دستیابی به زندگی بهتر است بنابراین اگر در جامعه ای ضریب باسوادی، سلامتی، تامین مسکن، ایجاد اشتغال و درآمد افزایش یابد اما توزیع آن در میان زنان و مردان متعادل نباشد، آن جامعه توسعه نیافته است.

وی با انتقاد از تفکیک جنسیتی در بحث اشتغال گفت: در صورتی که جامعه به سمت زنانه و مردانه شدن شغل ها برود با محدودیتهایی در انتخاب شغل، کاهش دستمزدها و کاهش پرستیژ کار رو به رو خواهیم شد.

به گفته نگین، دستیابی به توسعه همه جانبه و پایدار بدون مشارکت همه جانبه زنان در عرصه اقتصاد و اجتماع ممکن نیست.

مشاور امور بانوان وزیر کار در ادامه از افزایش نرخ رشد اشتغال زنان در بخش رسمی خبر داد اما گفت که همچنان با موانع و محدودیت هایی برای مشارکت و حضور زنان در عرصه های مختلف روبه رو هستیم.

وی از فقدان شرایط اجتماعی مناسب برای کار، وجود برخی نگاه های جنسیتی و محدودیتهای خانوادگی به عنوان برخی از این محدودیتها نام برد و متذکر شد: تا زمانی که فرهنگ حاکم بر جامعه مردسالارانه و نگاهها مبتنی بر عدم توانمندی بانوان باشد، مشارکت واقعی زنان را شاهد نخواهیم بود.

مشاور امور بانوان وزیر کار، از تعاونی ها به عنوان یکی از ابزارهای افزایش مشارکت اقتصادی زنان نام برد و خاطرنشان کرد: تشکل های تعاونی موجب کاهش فقر، رفع تبعیض و نابرابری و بالا رفتن انگیزه کار در میان زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار می شوند.

نگین در پایان با اشاره به نقش موثر تعاونی های زنان در توسعه اشتغال و کارآفرینی، گفت: زنان تعاونگر با وجود مشکلات و محدودیتهای پیش رو تلاش کرده اند تا از قابلیت ها و پتانسیل های بالای خود در جهت حضور حداکثری و مشارکت گسترده در تمام عرصه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی استفاده کنند.

منبع: ايسنا
تعداد بازدید: ۳۳۷

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما