امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

فرفره رنگی؛ کارآفرینی برای زنان با طرح هایی جدید و متفاوت

۱۶:۵۱ ۹۴/۰۷/۰۵
چی کجا 
در ذهنم این بود که به جای فونت انگلیسی از فونت ایرانی استفاده کنم و سبک کاری ام ایرانی باشد، نه سبک هایی که همیشه دیده بودیم مانند مینیاتور یا بته جقه. بنابراین هنوز هم تفاوت کارهایم را به این علت می‌دانم که ایرانی است، اما ایرانی که همیشه دیده ایم، نیست.

ممکن است فکر کنید شروع هر کار خلاقانه، نو و جدیدی نیاز به سرمایه بالایی دارید، اما در حقیقت پشتکار، علاقه، به روزبودن و نیز شناخت جامعه مخاطب به شما کمک می کند تا کارتان را گسترش دهید. این همان راهی است که فرشته عباسی؛ طراح فرفره رنگی، حدود هفت سال است دنبال می کند. یک سال واندی است که همسر فرشته نیز وارد این کار شده و به او پیوسته تا طراحی و تولید انواع کیف، گل سینه و دیوارکوب ها را گسترش دهند.

فرشته عباسی دانش آموخته طراحی پارچه از دانشگاه الزهرا (س) است که کار طراحی خود را با گل سینه های چوبی از همان آغازین روزهای دانشگاه یعنی سال ۸۷ شروع کرده است. ابتدا کار را با دو نفر از دوستان هم دانشگاهی اش انجام می داده که حدود یک سال واندی است از هم جدا شده و برند فرفره نخی را به فرفره رنگی تبدیل کرده است. از آن زمان به بعد هم طراحی کارهایش متفاوت از قبل شده است.

دانشگاه این شغل را به من نداد فقط مسیر را برایم تعیین کرد
فرشته عباسی؛ خالق و طراح برند فرفره رنگی در گفت وگو با مهرخانه، درباره تأثیر تحصیلات آکادمیک بر کار خود گفت: قطعاً یک سری تکنیک ها و اصول را در دانشگاه باید یاد گرفت. دانشگاه نقطه شروع اطلاعات کاری من بود، اما به این معنا نیست که دانشگاه این شغل را به من داد، بلکه مسیر را برایم تعیین کرد و من در مسیری افتادم که توانستم برای خودم و عده دیگری در کنار خودم شغل ایجاد کنم.

عباسی شروع کار خود را برش های چوبی بر روی گل سینه عنوان می کند که برای واحد درسی چاپ باتیک در دانشگاه انجام می داد. او در این باره این گونه توضیح داد: ابتدا طرح ها بسیار ابتدایی بود، اما در عین حال اجرای کار برایمان سخت بود؛ چون تجربه کافی نداشتیم. به مرور طرح های بهتری به ذهنم رسید و کم کم به فکر افتادم کارها را برای فروش درست کنم؛ زیرا در محیط دانشگاه دوستانم از کارها خوششان آمده بود.

طراح برند فرفره رنگی ادامه داد: کار فروش محصولات خود را از جمعه بازار شروع کردم و ابتدا با چوب گردو کار می کردم که با دست برش می خورد. خودم همه مراحل را انجام می دادم، اما چون به مرور زمان حجم سفارش ها بیشتر شد، کار به سمت صنعتی شدن پیش رفت و مجبور به داشتن کارگر شدم.

کارآفرینی برای زنانی که می خواهند در خانه کار کنند
عباسی بیشترین حجم کار را همچنان با نظارت بر روند تولید محصولات خودش انجام می دهد. او که حالا خود کارآفرین است بخش زیادی از کارش را به زنانی سپرده که در خانه کار تولید محصولات برند فرفره رنگی را انجام می دهند. عباسی در این خصوص به مهرخانه گفت: تقریباً ۱۰ نفر در خانه کار من را انجام می دهند و ۲ کارگاه خیاطی کیف ها را تولید می کنند.

سبک ایرانی متفاوت کارها
آن چه که در کارهای فرفره رنگی بیش از پیش با مابقی کارها متفاوت است، استفاده از اشعار فارسی روی کارهاست. از فرشته عباسی علت این کار را جویا می شوم. او به علاقه خود به استفاده از اشعار فارسی اشاره کرد و توضیح داد: ازآن جایی که رشته تحصیلی من طراحی پارچه است، می خواستم که حتماً اساس کارم بر این مبنا باشد و آن زمان که درج اشعار فارسی بر روی کارهایم را انجام می دادم، به این اندازه چنین طرح هایی مانند امروز رایج نبود. من همیشه شعرهایی را انتخاب کردم که خودم دوستشان داشتم و فضای ذهنی ام به گونه ای بود که می توانستم شعرها را با تصویرسازی ترکیب کنم؛ یعنی تصویرسازی ها با شعرها هم خوانی داشت. در ذهنم این بود که به جای فونت انگلیسی از فونت ایرانی استفاده کنم و سبک کاری ام ایرانی باشد، نه سبک هایی که همیشه دیده بودیم مانند مینیاتور یا بته جقه. بنابراین هنوز هم تفاوت کارهایم را به این علت می دانم که ایرانی است، اما ایرانی که همیشه دیده ایم، نیست.

ضمن آن که این طراح، کارهای خود را جزو محصولات فرهنگی می داند و به همین علت اولین بار بعد از فروش در جمعه بازار، کار خود را به شهر کتاب ها ارایه داده است و تعصب دارد که محصولاتش در کنار کتاب ها عرضه شوند.

اطمینان از فروش خوب محصول؛ رمز موفقیت
او به کارش مطمئن بوده و هست و این اطمینان را می توان در صحبت کردن، لحن صدا و زبان بدنش دید. مطمئن بودن را می توان یکی از معیارهای موفقیت او دانست. او این اطمینان را نه بعد از فروش و استقبال خوب از محصولاتش، که از همان روزهای آغازین کارش داشته است. دراین باره عباسی گفت: وقتی کارم را به سبک ایرانی شروع کردم، به کارم خیلی مطمئن بودم و می دانستم این کار به شدت استقبال می شود و همین طور هم بود.

طراح کیف ها، گل سینه ها و دیوارکوب های فرفره رنگی برخی محدودیت های جنسیتی موجود در برخی شغل ها را نداشته است، بلکه همان مشکلاتی را دارد که اکثر تولیدکنندگان با آن ها دست وپنجه نرم می کنند. بیشتر این مشکلات هم درگیری های مالی با برخی فروشندگان و نه همه آن ها است که محصولات را فروخته اند، اما تسویه حساب مالی نمی کنند یا دیرتر از موعد توافق شده اقدام به تسویه می کنند.

عباسی معتقد است عدم داشتن محدودیت ها در کار برای او به این دلیل بوده که مرزها را شکسته و پیش رفته است. تعجب دوزندگان کار از این که یک زن به دنبال دوختن کیف با طرح و سبک جدید هم مانع خلاقیت و پشتکار او نشده است.

به روزبودن؛ راه مقابله با کپی کاری
عباسی، کپی کردن از روی کارهایش را یکی دیگر از مشکلات حیطه کاری اش می داند و معتقد است از جهت اخلاقی و فرهنگی در این زمینه مشکل داریم. او که برند خود را در سازمان ثبت علایم تجاری به ثبت رسانده است این راه را برای مقابله با کپی کاری چندان مؤثر ندانست و گفت: تنها راه مقابله عملی من این بود که خودم را به روز کنم و طرح های جدیدتر بزنم. با این روندی که پیش می روم دوستان تشخیص می دهند که برند اصلی کدام است.

عباسی برای به روز نگه داشتن کارهایش، خودش را هنگام طراحی، تنها طراح آثارش نمی داند، بلکه مخاطب کارهایش به حساب می آورد و خودش را جای مشتری می گذارد و کاری را که دوست نداشته باشد وارد چرخه تولید نمی کند. با مشتریانش در ارتباط نزدیک است و در این زمینه اظهار داشت: زمانی بوده که مشتری از من خواسته که فلان شعر را روی کارها اجرا کنم.

او درخصوص استفاده محصولات توسط مردان گفت: با این که مخاطب بیشتر کارهای من زنان هستند اما پیش آمده که مردان از کارهایم استفاده کرده اند و عکس هایش را برایم فرستاده اند و همین به من انگیزه می دهد که در آینده هم محصولاتی را مختص آن ها طراحی کنم.

وقتی کار ۲ نفره می شود و تقسیم وظایف بین زن وشوهر صورت می گیرد
خانواده و به خصوص همسر فرشته عباسی مشوق او در ارایه کارها بوده اند. از زمانی که همسرش به او در تولید محصولات فرفره رنگی ملحق شده است، توانسته اند ۵۰ نمایندگی در کل کشور، شامل تهران و شهرستان ها داشته باشند و تاکنون هم از فروش نمایندگی های خود راضی بوده است.

همسر او محمد قاسمی است که در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده و کار قبلی خود را حدود یک سال ونیم است رها کرده تا بتواند زمان و سرمایه خود را در اختیار تولید محصولات مشترکشان قرار دهد. قاسمی که از همان ابتدای مصاحبه در کنار همسرش حضور دارد، بخش مالی کارها، پیگیری سفارش ها و ارسال به فروشندگان را برعهده گرفته است تا این دغدغه فکری از فرشته عباسی کمتر شود و او به طراحی بیشتر بپردازد؛ هرچند خود فرشته عباسی معتقد است همسرش در دادن ایده به خصوص نوشتن اشعار به او کمک زیادی کرده است.

وقتی از قاسمی خواستم از مشکلات زندگی با یک زن هنرمند صحبت کند، گفت: مسئله زندگی با هنرمند به صرف صفت هنرمندبودن مشکل نیست، بلکه بحث کاری است که به یک نسبت هر دوی ما را درگیر کرده است، اما ازآن جایی که ما تقسیم کاری انجام دادیم، تقریباً در این یک سال واندی سختی اش را روی دوش هر دومان حس می کنیم.

او یکی از معیارهای اصلی اش برای ازدواج را این می دانست که همسرش فردی باشد که مستقل و دارای ایده و فکر خاصی باشد و ارزش افزوده ای برای جامعه ایجاد کند. قاسمی واکنش منفی در پی خارج شدن از کار قبلی و پیوستن به همسرش برای کار هنری ندیده است و همین مسئله انگیزه دیگری بوده که کار را گسترش دهند.

داشتن ایده نو و پشتکار؛ شرط لازم و کافی شروع کار خلاقانه
از فرشته عباسی می پرسم که اگر خانمی بخواهد راه شما را برود چگونه شروع کند و آیا برای شروع کار نیاز به سرمایه زیادی داشته است. پاسخ او این گونه است: من خوشحالم از داشتن چنین کاری، اما به شدت هم در این راه سختی کشیدم. نه این که از سختی کشیدنم ناراحت نباشم، اما خیلی باید مقاومت کنی تا بتوانی خودت را جا بیندازی و در طول یک سال گذشته من بیشتر شناخته شدم و واقعاً خاک این کار را خوردم تا به این جا رسیدم. من همیشه حرفم این است که اگر ایده جالب، خوب و نویی داشته باشید، ارزشش را دارد که این سختی ها را تحمل کنید. امکان ندارد ایده نو و خلاقانه ای در ذهن داشته باشید و جواب نگیرید. من از همان ابتدای راه نترسیدم؛ چون کارم متفاوت بود.

به اینجای صحبت که می رسد، همسرش حرف های او را این گونه تکمیل می کند: مهم ترین دلیل موفقیت داشتن ایده و از آن مهم تر داشتن پشتکار و استقامت در کار است. من خیلی دوست دارم کسانی که این مصاحبه را می خوانند بدانند که من و همسرم استقامت و صبوری زیادی داشتیم. بقیه هم می توانند؛ به شرط این که ایده را داشته باشند و دلسرد نشوند. خیلی ها دوست دارند یک شبه ره صد ساله بروند، اما صبوری و استقامت و داشتن پشتکار بسیار مهم است. خلاقیت در کار شرط لازم است، اما شرط کافی؛ داشتن استقامت و پشتکار است.

نیروی کار؛ منابع مهم سرمایه گذاری
درخصوص بحث سرمایه گذاری، عباسی پولی که از فروش محصولاتش به دست می آورده را به چرخه تولید برمی گردانده است. او ابتدا با اندک سرمایه اولیه کار خود را شروع و سپس از طریق پدرش وامی با مبلغ کم تهیه کرد. او در این خصوص گفت: اگر از روز اول منبع مالی مهمی نداشته باشیم هم می شود کار را شروع کرد و پی گرفت؛ زیرا خود فرد با کار خود سرمایه گذار خودش می شود و همیشه پول عنصر سرمایه گذاری نیست و در بسیاری از موارد نیروی کار منابع سرمایه گذاری مهم تری هستند. گاهی ما به نیروهای مان کار را یاد می دهیم، اما بعد از مدتی کار را به هر دلیلی رها می کند و چون نیروی کار متخصص کم است، این روند از ابتدا شروع می شود و مجبوریم نفر بعدی را دوباره از اول آموزش دهیم.

در حال حاضر فرفره رنگی حدود ۱۵ محصول دارد که شامل ۱۳ کیف دوشی، کوله پشتی، کیف پول در سایز ها و اشکال مختلف است. همچنین گل سینه، مگنت، دیوارکوب نزیینی، جاکلیدی و جاسوییچی پارچه ای بخش دیگری از کارهای این برند ایرانی هستند که در حدود ۵۰ نمایندگی در کل کشور عرضه می شوند.

منبع: مهرخانه
تعداد بازدید: ۶۶۲

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما