امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

عضو اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: امیدواری برای ارتقای شاخص کسب و کار در سال ۲۰۱۶

۱۹:۲۲ ۹۴/۰۶/۱۴
چی کجا 
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران به عنوان یکی از کارشناسان بانک جهانی پیش بینی کرد که شاخص کسب و کار ایران برای سال ۲۰۱۶ ارتقا یابد.

سیده فاطمه مقیمی افزود: بانک جهانی سالی یک بار، شاخص های کسب و کار را در دنیا رصد می کند و پیش بینی من در سال جاری به عنوان کسی که چند سال است که گزارش های بانک جهانی را به عنوان یک کارشناس تکمیل و ارسال می کنم، ارتقای شاخص کسب و کار ایران برای سال ۲۰۱۶ است که امیدواریم محقق شود ضمن اینکه امیدواریم، شاخص های مرتبط با تعیین فضای کسب و کار را همواره در حال ارتقا ببینیم.

وی ادامه داد: بانک جهانی شاخص های متعددی را برای تعیین وضعیت فضای کسب و کار یک کشور از جمله مرحله شروع یک شرکت از ثبت تا رسیدن به تجارت فرامرزی است را مورد ارزیابی قرار می دهد که خوشبختانه ایران در برخی از این شاخص های پیشرفت داشته است که یکی از آنها استقرار سیستم پنجره واحد در گمرکات کشور است که در بزدیدی که از گمرک غرب داشتم، این سیستم یه صورت اولیه، خوب کار می کند.

مقیمی افزود: البته استاندارد این سیستم ها باید با سیستم های مختلف جهانی یکی شود تا با یکپارچه بودن این پنجره واحد بتوانیم تسهیلات خوبی را در شروع کسب و کار و در عملیات واردات و صادرات و ترانزیت داشته باشیم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: هزینه تمام شده یک کالا تنها مرتبط با تولید آن نیست، بلکه بخش زیادی از این هزینه به به مساله زمان بر می گردد. اگر سرعت عمل در زمان اجرای کار داشته باشید این سرعت عمل حتما نتیجه خوبی روی زمانی که باید برای کار صرف می کنید و در نهایت قیمت تمام شده کالا می گذارد.

وی با ابراز امیدواری در خصوص بهبود و ارتقای رتبه کسب و کار کشور برای سال ۲۰۱۶ گفت: فکر می کنم که با افزایش این شاخص ها می توانیم فرصت بهتری را تعاملات اقتصادی با دنیا داشته باشیم.
مقیمی گفت: من گزارش خود را ظرف ۲۰ روز تا یک ماه آینده به بانک جهانی ارسال می کنم و البته بانک جهانی نیز گزارش خود را بر مبنای گزارش های رسیده از همه کشورها تنظیم خواهد کرد تا رتبه بندی انجام شود. بنابراین سطح پیشرفت سایر کشورها نیز در تعیین رتبه ایران تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش صدای اقتصاد، پیش از این نیز معاون وزیر اقتصاد از پیش بینی برای بهبود شاخص کسب و کار کشور در سال ۲۰۱۶ خبر داده بود.
«شاپور محمدی» از هدفگذاری رتبه زیر ۱۰۰ برای فضای کسب و کار تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داده بود.
به گفته او، برای سال ۲۰۱۶ مکاتبات ادامه یافت و مسائلی که به درستی منعکس نمی شد را به بانک جهانی انتقال دادیم،کارشناسان بانک جهانی در آخرین مذاکره برخی اصلاحات را پذیرفته اند و امیدواریم رتبه کسب و کار ایران برای سال ۲۰۱۶ هم بهبود پیدا کند، البته میزان بهبود رتبه به تلاش سایر کشورها هم ارتباط دارد.
در سال ۲۰۱۵ رتبه ایران در فضای کسب و کار از ۱۵۲ به ۱۳۰ بهبود یافت.

برای تعیین رتبه فضای کسب و کار یک کشور عواملی مانند فرآیند تاسیس و راه اندازی شرکت، فرآیند اخذ مجوزهای راه اندازی، شرایط استخدام و اخراج نیروی کار، ثبت مالکیت، اخذ اعتبار، حمایت از سرمایه گذاران، پرداخت مالیات، تجارت برون مرزی، اجرای قراردادها و انحلال یک فعالیت از سوی بانک جهانی مورد بررسی قرار می گیرد و رتبه یک کشور در مقایسه با دیگر کشور اعلام می شود.
شاخص کسب و کار به این دلیل مهم ارزیابی می شود که در بسیاری موارد موفقیت در یک کار اقتصای نه تنها در نتیجه تلاش سرمایه گذار و فعال اقتصادی بلکه با توجه به شرایط کشور مورد نظر، قابل دستیابی است. در نتیجه سرمایه گذاران تمایل بیشتری دارند که سرمایه های خود را در کشوری که فضای کسب و کار آن تسهیل شده تر است، سرمایه گذاری کنند.

منبع: صداي اقتصاد
تعداد بازدید: ۳۴۷

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما