امروز: چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی خواستار ارایه مکمل‌ها در داروخانه‌ها شد

۱۶:۳۹ ۹۴/۰۶/۱۱
ورزشی بهداشت و سلامت 
سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: دسترسی به مکمل‌های واقعی تا حدودی دشوار بوده و بهتر است افراد برای تهیه مکمل‌ها به سراغ مراکز تخصصی فروش دارو و مکمل یا همان داروخانه‌های شناسامه دار و معتبر بروند.

دکتر محمد تقی خانی افزود : روی تولید یا واردات مکمل ها در کشور نظارت های لازم صورت نمی گیرد به همین دلیل شرایط توزیع ودسترسی به مکمل های واقعی تاحدودی دشواراست وفروش این محصولات از سوی افرادی که تخصصی ندارند بر نابسامانی توزیع مکمل ها دامن می زند.
وی تصریح کرد: برای سالم سازی توزیع مکمل ها به مصرف کنندگان ایجاد داروخانه های مکملی ضروری است و این داروخانه ها می توانند به صورت کاملا مستقل یا بخشی کاملا تفکیک شده و مشخص از داروخانه های بزرگ را به خود اختصاص دهند تا این امکان را به متقاضیان بدهند که مکمل ها را از فروشگاه های مناسب و معتبر تهیه کنند.
وی ادامه داد: مکمل دارو نیست اما در گروه غذاها نیز جای نمی گیرد، بلکه تکمیل کننده غذا است وافراد جامعه برای برخورداری از بدنی سالم و وزن مناسب نیازمند توصیه های متخصصان و کارشناسان هستند و برهمین اساس در زمینه مصرف مکمل ها نیز باید به توصیه های پزشکان و متخصصان عمل کنند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: تغذیه سالم و مناسب راز برخورداری از بدنی سالم و پرانرژی است و افراد در زمان ها وسن های مختلف نیاز جسمی شان تغییر می کند واین تغییرات شرایطی را به وجود می آورد که افراد به استفاده از برخی ویتامین ها، املاح و مواد معدنی نیاز پیدا می کنند.
تقی خانی همچنین گفت: نوجوانان، زنان و افراد سالمند یا کم توان و ورزشکاران جزو گروه هایی هستند که به مکمل های غذایی و رژیمی نیاز دارند تا بتوانند کمبودهای جسمی خود را جبران کنند که این مساله در خصوص ورزشکاران حرفه ای و نیمه حرفه ای اهمیت ویژه ای پیدا می کند زیرا باید از نظر فیزیکی به آمادگی هایی برسند که در برخی مواقع به وسیله تغذیه امکانپذیر نیست.
به گفته تقی خانی نظارت برنحوه توزیع مکمل ها از سوی نهادهای نظارتی و اجرایی یک طرف قضیه است و طرف دیگر این قضیه مردم هستند که برای استفاده مناسب وبجا ازمکمل ها باید به شکل جدی آموزش ببینند.
سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی ادامه داد: درجامعه ما فرهنگ سازی لازم در خصوص شناخت و استفاده ازمکمل های غذایی،رژیمی و ورزشی صورت نگرفته است و این موضوع موجب شده تا برخی افراد تحت تاثیر تبلیغات غیرواقعی و سودجویانه قرار گرفته و به صورت خود تجویزی اقدام به مصرف مکمل ها کنند.
تقی خانی افزود:درحال حاضرمقدار قابل توجهی مکمل های غیراستاندارد در بازار کشور وجود دارد که از سوی برخی باشگاه داران یا مربیان به ورزشکاران آماتور و گاه حرفه ای داده می شود.
وی اضافه کرد:این مکمل ها دربیشتر مواقع نه فقط نمی توانند نیاز واقعی ورزشکار را برطرف کنند، بلکه احتمال آسیب زدن به سیستم های مختلف بدن نیز وجود دارد.
تقی خانه آموزش و اطلاع رسانی گسترده از سوی رسانه ها را یکی از شیوه های مهم آگاهی رسانی عمومی عنوان کرد و گفت: این شیوه مانع از استفاده نامناسب از مکمل ها دانست.
وی برپایی گردهمایی های تخصصی که درآن صاحب نظران، صاحبان صنایع، مدیران بخش های اجرایی وسیاستگذاردولتی، متخصصان،پزشکان، دانشجویان و علاقه مندان حضور داشته باشند و حلقه های تولید و واردات تا عرضه و مصرف را به صورت علمی و کارشناسانه مورد ارزیابی قرار دهند، را راهکاری دانست که می تواند مانع از تولید یا عرضه مکمل های نامناسب و غیر استاندارد شود.
وی در پایان تصریح کرد: در هر صورت مصرف کنندگان هر نوع مکمل باید به توصیه پزشکان و متخصصان مربوطه توجه کنند ومصرف بدون توجه به نیازهای واقعی بدن گاه می تواند به سلامتی آسیب های جدی وارد کند.

منبع: ایرنا
تعداد بازدید: ۲۲۱

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر