امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

سرمقاله تعادل/ راز و رمز بهبود رتبه فضای کسب و کار

۰۸:۰۱ ۹۴/۰۶/۰۲
چی کجا 
« راز و رمز بهبود رتبه فضای کسب و کار » عنوان یادداشت روز روزنامه تعادل به قلم شاپور محمدی (معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید

براساس قانون وزارت اقتصاد مکلف است، تعاملات دستگاه های داخلی و دستگاه های بین المللی مانند بانک جهانی را برای بهبود فضای کسب وکار پیگیری کند و ارتقای رتبه کسب وکار نیز یکی از همین اقدامات است. وزارت امور اقتصادی و دارایی ۷ مکاتبه رسمی با محوریت معاونت امور اقتصادی با بانک جهانی داشته است. آخرین مکاتبه با این نهاد حاکی از پذیرفتن برخی اصلاحات دستگاه های داخل ایران در فضای کسب وکار ایران است. از این جهت انتظار می رود ایران امسال نیز همچون سال گذشته در رتبه بندی فضای کسب وکار با ارتقای رتبه مواجه شویم البته هنوز نمی توان به طور دقیق عدد رتبه را اعلام کرد اما هیچ تردیدی در بهبود جایگاه کسب وکار ایران در سال جاری وجود ندارد.
کشورهای دیگر هم به موازات کشور ما درحال بهبود فضای کسب وکار خود هستند و به همین دلیل نمی توان به درستی جایگاه ایران را در میان سایر کشورها تخمین زد. دستگاه های اجرایی کشور ما سخت درحال کار هستند اما اینکه اصلاحات انجام شده در کشور چند پله می تواند جایگاه ما را ارتقا دهد، بستگی به میزان فعالیت دیگر کشورها دارد. در مورد میزان رتبه باید منتظر اعلام بانک جهانی باشیم اما درخصوص پذیرش اصلاحات، این نهاد بین المللی به صراحت اعلام کرده که اصلاحات حوزه ثبت مالکیت، حمایت از سهامداران خرد، دسترسی به مجوز برق و آب و حوزه ساخت و ساز را پذیرفته است ولی برخی اصلاحاتی که نیاز به بررسی بیشتری دارد مورد پذیرش قرار نداده است.
خیلی از این اصلاحات مربوط به حوزه گمرک و مالیاتی بوده که برای اصلاح بیشتر به دستگاه های اجرایی مربوطه انتقال یافته است. ما سال های بعد از طریق پرسش شونده ها اگر دریافت کنیم، اصلاح خواهیم کرد که در صورت تایید در سنجش رتبه کشورمان مورد توجه قرار خواهد گرفت. با احتساب بهبود رتبه فضای کسب وکار کشورمان در سال جاری، سال ۲۰۱۶ دومین سال متوالی خواهد بود که ما شاهد ارتقای رتبه هستیم. در سال ۲۰۱۵ فضای کسب وکار کشور ما از رتبه ۱۵۲ به ۱۳۰ ارتقا یافت و در سال های بعدی نتیجه تلاش های دستگاه های مختلف در سنجش کسب وکار ایران بیشتر انعکاس خواهد یافت.
سال گذشته فضای کسب وکار کشور پاکستان به ما نزدیک بود اما درحال تلاش هستیم بتوانیم با رقبای جدی تر و قوی تری رقابت کنیم. البته تفاوت هایی در روش های بانک جهانی برای سنجش کسب وکار کشورها وجود دارد اما لازم است کشورهایی که تعداد شرکت هایشان و حجم فعالیت اقتصادی آنها بیشتر است در شاخص های سنجش محاسبه شود. درحال حاضر تعداد شرکت های ما زیاد است و مبادی گمرکی و حجم فعالیت دستگاه های اجرایی ما بیشتر است، مقایسه کشوری مثل گرجستان با ما از این نظر کمی قابل تامل است اما به هرحال در روش شناسی بانک جهانی این نکات وجود دارد و ما اشکالات روشی را به این نهاد منعکس کرده ایم. البته قاعده بانک جهانی این است که بخش خصوصی باید تایید کند، ما هم اعتقاد داریم بهبود واقعی کسب و کار باید هدف اصلی باشد و درکنار آن بهبود رتبه را هم مهم می دانیم. با توجه به نزدیک شدن به لغو تحریم ها و ورود شرکت های سرمایه گذاری یکی از موضوعاتی که ممکن است فضای کسب وکار ما را دچار چالش کند، موضوع ثبت شرکت هاست. سال گذشته در حوزه ثبت شرکت ها اقدامات خوبی صورت گرفت و در بانک جهانی هم لحاظ شد؛ به طوری که یکی از شاخص هایی که سال گذشته موجب ارتقای رتبه کسب و کار ایران شد، اصلاح در حوزه ثبت شرکت ها بود. شاخص های دیگری که اثر مثبت بر ارتقای جایگاه کشورمان داشتند، گمرک و فعالیت های وزارت نیرو بود. ما امسال هم در حوزه ثبت شرکت ها اقدامات خوبی انجام دادیم اما انعکاس آن زمانبر است و سال دیگر می توانیم آنها را به بانک جهانی انتقال دهیم. به هر حال سرعت بهبود فضای کسب وکار کشورمان قابل قبول بوده است اما حالا با انجام توافق هسته یی و ورود به دوران پس ازتحریم نیاز به سرعت عمل بیشتری وجود دارد.

منبع: تعادل
تعداد بازدید: ۳۳۸

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما