امروز: سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

زنان کارآفرین بخوانند

۲۰:۵۷ ۹۴/۰۶/۲۳
چی کجا 
یکی از اعتراض‌های فرزندان زنان کارآفرین و بالتبع چالش خانوادگی آنان این است که فرزندان شان مدعی هستند مادران آن‌ها شنوندگان خوبی نیستند.

نسترن فرزند یکی از زنان کارآفرین می گوید: «مادرم هیچ گاه نمی گذارد حرفم را تمام کنم. هنگامی که دلم می خواهد با او درد دل کنم، چیزی را برایش تعریف کنم، و یا در مورد مسأله ای از او مشورت بگیرم و طرح موضوعی کنم، خیلی سریع به وسط حرف من می پرد و وانمود می کند آن چه در ذهن من وجود دارد، خوانده و به قول معروف تا تهِ حرفم را فهمیده، در صورتی که او هنوز نمی داند اصل موضوع چیست؟»
همه ما به طور طبیعی می شنویم؛ اما گوش دادن نیاز به تلاش بیش تری دارد. گوش دادن یکی از موارد مهم برای موفق شدن در زندگی شخصی و تخصصی است و گوش دادن فعال یکی از مهم ترین مهارت هایی است که یک زن کارآفرین باید کسب کند. این که چقدر گوش می دهد تأثیر بسزایی روی اثربخشی و کیفیت ارتباطات او دارد.
گوش دادن یکی از مهارت های مهم مراحل اولیه رشد است. نوزاد با شنیدن و گوش دادن، پاسخ دهی به دنیای جدید را شروع می کند. پیش از صحبت کردن، گوش دادن و پیش از نوشتن، خواندن را می آموزد. به این ترتیب گوش دادن یکی از مهارت های اصلی و شالوده سایر مهارت های ارتباطی است و با شنیدن متفاوت است. آن جنبه از گوش دادن که در تعاملات میان افراد مورد نظر است، «فرآیند معنایابی گفتار دیگران در ذهن ما» است.
شنیدن فعال یک تکنیک ارتباطی است که در آن نیاز است شنونده بازخوردی از آن چه می شنود به گوینده دهد. این بازخورد به منظور تصدیق آن چه شنیده است صورت می گیرد و این که هر دو طرف آن چه درک کرده اند، تصدیق شود. می دانیم که یک ارتباط موفق بر پایه درک متقابل افراد صورت می گیرد؛ اما در بیش تر تعاملات، مردم معمولاً منتظر هستند تا صحبت کنند تا این که با دقت گوش دهند و حتی آن ها ممکن است حواس شان پرت شود.
گوش دادن نیاز به تلاش بیش تری دارد. به گزارش دریک گوش دادن یکی از موارد مهم برای موفق شدن در زندگی شخصی و تخصصی است و گوش دادن فعال یکی از مهم ترین مهارت هایی است که یک زن کارآفرین باید کسب کند.
تعریف شنیدن فعال
شنیدن فعال روشی ساختار یافته برای گوش دادن و پاسخ گویی به دیگران و درک مفهوم کلماتی است که در مکالمه یا سخنرانی شنیده می شود.
یک شنونده خوب بودن و صبور بودن به شما کمک می کند نه تنها مسائل زیادی را در کار و خانه حل کنید، بلکه دنیا را از چشمان دیگران ببینید و درک کنید و ظرفیت احساسی خود را افزایش دهید.
فواید شنیدن فعال
• گوینده را تشویق می کند.
• احترام و اعتماد را تقویت می کند.
• به شنونده این امکان را می دهد که اطلاعات کسب کند.
• ارتباطات را بهبود می بخشد.
• باعث مشارکت می شود.
• درک افراد دیگر را تقویت می کند.
• راه حل برای مسائل را بهبود می بخشد.
مهم ترین موانع شنونده فعال بودن
وقتی به طور همزمان به صحبت های دو نفر گوش می دهیم و می خواهیم از دو نفر اطلاعات بگیریم، یا در حالی که با فردی به طور موارد صحبت می کنیم، با مخاطب دیگری تلفنی صحبت می کنیم یا حتی وقتی صدایی حواس ما را پرت می کند؛ مثلاً هنگامی که با فردی صحبت می کنیم و صدای تلویزیون زیاد است، در تمامی این موارد شنونده نمی تواند تعامل مؤثری داشته باشد، زیرا پیام های دیگران را به دقت دریافت نمی کند یا اصلاً پیامی دریافت نمی کند. زمانی می توان به صحبت های دیگران گوش داد که در یک لحظه به یک نفر گوش دهیم و حواس مان پرت نشود.
• بی توجهی
بی توجهی یعنی فردی به دلایلی به طور کامل به سخن گو توجه نکند. معمولاً وقتی فرد نسبت به برداشت های دیگران حساس است به دقت به حرف های طرف مقابل گوش نمی دهد. همان طور وقتی که فرد نگران قرار بعدی خود است و از گوش دادن به صحبت های طرف فعلی غافل است.
• سوگیری فردی
گاهی افراد به خاطر شرایط شان پیام گوینده را تحریف می کنند، مثلاً وقتی که دقت کم است و نمی خواهیم گفت و گو طولانی شود صرفاً به پیام هایی گوش می دهیم که کم تر دشوار و محرک هستند. در سو گیری فردی، افراد فقط آن چه می خواهند بشنوند را می شنوند.
• قالب های فکری
شنونده معمولاً تحت تأثیر تجارب نگرش ها، ارزش ها و احساسات قبلی خود است و همه این عوامل بر آمادگی ذهنی او تأثیر می گذارند. قضاوت های او درباره سخنگو ناشی از لباس و ظاهر و سخنان قبلی وی است. این قضاوت ها بر نحوه گوش کردن ما تأثیر می گذارند، زیرا اظهارات دیگران را از یک صافی می گذرانیم و جنبه هایی را می شنویم که با انتظارات مان هماهنگی دارند.
به نوجوان تان احساس تان را بگویید. داشتن ارتباط مثبت و مؤثر با نوجوان تان باعث می شود که روشی برای درک صحبت های هم و قانون هایی که در خانه دارید، بیایید و نوجوان به شما اعتماد کند.
ارتباط با نوجوانتان
– برای صحبت با نوجوان تان از شنیدن فعال استفاده کنید
حرف زدن با نوجوانان مشکل است، حرف زدن با یک نوزاد به مراتب آسان تر از حرف زدن با یک نوجوان است؛ زیرا یک نوزاد رویش را بر نمی گرداند و نمی گوید: «تو فقط به من گیر میدی» و درِ اتاقش را نمی بندد. مهم نیست که حرف زدن با نوجوان چقدر سخت است؛ برای این که پدر و مادر خوبی باشید باید با فرزند خود حرف بزنید و با او ارتباط برقرار کنید. وارد شدن به دنیای احساسات و تفکرات نوجوانان سخت است، اما اولین گام برای شناخت فرزندتان است.
شنیدن فعال آسان است. شنیدن فعال فواید زیادی برای برقرار کردن ارتباط خوب با نوجوانان دارد. به تعریف شنیدن فعال در بخش قبل اشاره کردیم؛ شنیدن حرف های هم در یک مکالمه و توجه به آن چه طرف مقابل می گوید اهمیت دارد.
می دانیم شنیدن فعال پیدا کردن معنی از دل جمله است. به نوجوان تان اطمینان دهید که حرف او را شنیده اید و به او اهمیت می دهید. برای مثال نوجوان تان به شما می گوید: «پدر این منصفانه نیست، چرا من نمی تونم امشب خونه دوستم بمونم؟» پاسخ مناسب می تواند به شکل: «فکر نمی کنی که منصفانه باشد که پیش دوستت بروی اما برای خواب به خانه برگردی؟»
برای مکالمه نوجوان تان وقت بگذارید، وقتی با او صحبت می کنید مشغول کارهای دیگر نباشید، با او ارتباط چشمی برقرار کنید و نشان دهید که برای صحبت با او ارزش قائل هستید و به او کاملاً توجه دارید.
فقط به او دستور ندهید، با او مکالمه کنید. نظر او را در مورد موضوع بپرسید و به او نشان دهید که شنیدن نظر دیگران ارزش دارد. «چرا فکر می کنی منصفانه نیست.» با این جمله می توانید اعتماد را بین خود و نوجوان تان شکل دهید. از مکالمه منفی و گفتن جملاتی مانند «چون من این طور میگم» اجتناب کنید. این جملات مانع برقراری ارتباط می شوند. به نوجوان تان احساس تان را بگوئید.
داشتن ارتباط مثبت و مؤثر با نوجوان تان باعث می شود که روشی برای درک صحبت های یک دیگر و قانون هایی که در خانه دارید، بیابید. همچنین باعث می شود نوجوان به شما اعتماد کند و بداند در مورد هر موضوعی می تواند با شما صحبت کند و این موضوع در دوران نوجوانی بسیار حائز اهمیت است، نوجوانان با مسائل زیادی رو به رو می شود که برای شناخت آن ها نیاز به راهنمایی دارند و یک پدر و مادر خوب مانند یک دوست با نوجوانش ارتباط برقرار می کند و او را راهنمایی می کند.

منبع: اقتصاد آنلاين ايران
تعداد بازدید: ۲۶۱

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما