امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

زنانی که رویای پرواز دارند؛ گفتگو با خانم خلبان ایرانی که کارآفرین شده است

۱۹:۱۸ ۹۴/۰۶/۲۶
چی کجا 
پرواز رویای کودکی اش بود و شد اولین مهندس پرواز زن ایرانی. چنین جایگاهی نه در ایران که در تمام خاورمیانه و بسیاری از نقاط جهان در تسخیر مردان است و این زن جوان این قاعده را در ایران بهم زده است. شاید باورتان نشود ، اما ۳۳ سال بیشتر ندارد اما صحبت از ۳۰۰۰ ساعت پرواز می‌کند آن هم با توپولف.

 شورای اطلاع رسانی دولت نسخه ای از گفت وگو با یک زن خلبان ایرانی را در اختیار شفقنا زندگی قرار داده است که به شرح زیر است: دومین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار، سالن ۸ غرفه جامعه بانوان صنعت هوانوردی ایران پای هر زنی را سست می کند، چرا که پرواز رویای هرانسانی است . او را کاپیتان فهیمه احمدی دستجردی صدا می زنند؛
از آسمان تا کارآفرینی روی زمین ، چطور ؟ در نمایشگاه چه می کنید ؟
فارغ التحصیل رشته مهندسی پرواز و دارای لیسانس در رشته هوانوردی هستم . نوجوان که بودم، حس کردم دوست دارم از دنیا رها باشم. دلم می خواست خلبان باشم. همین طور هم شد. تحصیل در دانشگاه هوانوردی را از سال ۱۳۸۲ و با خواندن دروس رشته مهندسی پرواز آغاز کردم . بعدتر دوره های آزاد دیسپچری، تعمیر و نگهداری هواپیما، آموزش پرواز با چتر و سقوط آزاد را هم گذراندم تا به عنوان مهندس پرواز هواپیمای توپولوف ۱۵۴ انتخاب شدم. دوره های لازم برای رسیدن به کاپیتان (خلبان یک) شدن را گذراندم وسپس سازمانی به نام «جامعه بانوان صنعت هوانوردى ایران» که کارش رسیدگی به نیازهای زنان شاغل در صنعت هوانوردی ایران است را تاسیس کردم .
امروز هم اینجا هستم تا کمک کنم به همه بانوان دارای شرایطی که رویای پرواز دارند و می خواهند در آسمان باشند .
چه اهدافی را در سازمان مردم نهاد جامعه بانوان صنعت هوانوردی ایران دنبال می کنید ؟
اول اینکه دوست دارم تا راهی برایم گشوده شود برای کمک به بانوان با انگیزه . ارتقاء آگاهی و بینش جامعه زنان و توانمند کردن آنها از اهداف جامعه بانوان صنعت هوانوردی و من است . شناساسس توان علمی ،فنی ومهارتی اعضای جامعه و هدایت آنها به مراکز مورد نیاز کشور از دیگر اهداف ماست . در این راستا از برگزاری سمینارها و همایش ها دریغ نخواهیم کرد .
کارآفرینی و ایجاد اشتغال در غرفه شما و جامعه بانوان صنعت هوانوردی ایران چه جایگاهی دارد؟
ما ازتمام دختران ایرانی و بانوانی که علاقه به این حرفه داشته باشند و از سلامت جسم و روح برخوردار باشند حمایت می کنیم و آنها را راهنمایی کرده و آموزش می دهیم . البته بخشی از اقدامات لازم را سازمان هواپیمایی کشور انجام می دهد .
نظر شما خانم ها با داشتن کدام شاخص می توانند وارد حرفه پروازی شوند؟
اولین گام را علاقه مندی می دانم . بعد شناخت توانمندی های خود . باید اول توانمندی های لازمه یک شغل را پیداکنیم، اگر آن توانمندی ها وجود داشت می توان به سمت آن حرفهرفت و آن را ادامه داد . هر کسی می داند که تا چه حدی میتواند از خودش انتظار داشته بـاشد مثال خلبانی از مشاغل سخت محسوب می شود اما من آن را سخت نمی دانم. برای خانم ها این حرفه بیشتر یک آرزوی دست نیافتنی است اما من می خواهم بگویم این گونه نیست چون من به این آرزو رسیدم پس دست یافتنی است و بقیه هم می توانند با تلاش و پشتکار به این آرزو برسند.

منبع: شفقنا
تعداد بازدید: ۲۵۲

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما