امروز: سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

رقابت ۲.۳ میلیون هندی بر سر تنها ۳۶۸ موقعیت شغلی

۲۱:۵۵ ۹۴/۰۶/۳۱
چی کجا 
وقتی دولت هند آگهی استخدام در مشاغل «سروکننده چای» و «نگهبان شیفت شب» را منتشر کرد، هرگز تصور نمی‌کرد که دو میلیون و ۳۰۰ هزار هندی برای تنها ۳۶۸ ظرفیت شغلی ثبت نام کنند.

دولت هند چند روز پیش برای تنها ۳۶۸ ظرفیت شغلی، آگهی استخدام منتشر کرد. آگهی ای که با استقبال عجیبی روبرو شد: ناگهان دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برای استخدام در این مشاغل اعلام آمادگی کردند که این مساله موجب شگفتی و سردرگمی مقامات هندی شد؛ چراکه این تعداد کاندیدا معادل یک درصد از جمعیت کل ایالت «اوتارپرادش» در شمال هند بود. جالب تر اینکه اگر قرار باشد از تمامی این داوطلبان مصاحبه شغلی به عمل آید، دست کم چهارسال طول می کشد تا این فرآیند به اتمام برسد.

به گزارش بخش مالی سی ان ان، «الوک چاوراسیا»، یکی از داوطلبانی است که در این فراخوان ثبت نام کرده است. وی که مدرک مهندسی الکترونیک و ارتباطات دارد، می گوید: به هرحال این شغل هرچه که باشد بهتر از بیکاری است. وی در گفتگو با شبکه NDTV هند گفت: متاسفانه بیکاری بیداد می کند و هیچ جای هند نمی توانیم شغلی پیدا کنیم. بنابراین وقتی آگهی استخدام را دیدم، بلافاصله اقدام به ثبت درخواست کردم.

حجم بالای تقاضا، آن هم برای مشاغلی سطح پایین نشان می دهد که اوضاع بازار کار در هند، با وجود جذب ماهانه یک میلیون کارگر، اصلا خوب نیست و کارگران باید به مشاغلی پایین تر از سطح توانایی خود رضایت دهند. همچنین، این مساله دوباره بر پرداخت حق بیمه تاکید می کند که درحال حاضر میلیون ها هندی شاغل در مشاغل دولتی از آن محروم هستند. مشاغل دولتی با مزایای شغلی ایده آل و حقوقی نسبتا بالا، تنها به لطف قوانین کاری سخت گیرانه محقق می شود.

«کونال کومار کندو» اقتصاددان هندی در موسسه «سوسیته جنرال» فرانسه می گوید: قطعا این مساله فریبنده است. مشاغل دولتی به دلیل داشتن حقوق بالا که به فرد شاغل امنیت شغلی و مالی می بخشند، بسیار مورد اقبال هستند.

«نارندرا مودی»، نخست وزیر هند، وعده داده بود تعداد زیادی شغل، به خصوص در بخش تولید ایجاد کند. «کندو» می گوید: هدف نارندرا مودی برای ایجاد ۱۰۰ میلیون ظرفیت شغلی، تا سال ۲۰۲۲ «دست نیافتنی» است. وی افزود: این وعده مودی محقق نخواهد شد چراکه زمان زیادی می برد و من هم فکر نمی کنم دولت بتواند در این مدت زمانی که پیش بینی کرده این تعداد شغل ایجاد کند. کندو افزود: به جای این وعده ها، قوانین کار باید اصلاح و پرداخت مالیات تسهیل شود. خط قرمز دولت باید به روشنی مشخص شود. گرچه مودی دارد در این راه تلاش می کند اما به کمک پارلمان هم نیاز دارد تا بتواند در تصمیمات خود اثرگذار باشد.

کندو در پایان گفت: وقتی صحبت از اصلاح قوانین می شود، زمان بسیاری طول می کشد و این یک چالش بزرگ محسوب می شود.

منبع: اقتصادنيوز
تعداد بازدید: ۲۰۰

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما