امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

درصد زنان کار آفرین در ایران اندک است

۱۲:۵۱ ۹۴/۰۶/۱۶
چی کجا 
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاونی‌های زنان نقش مهم و موثی در کارآفرینی و اشتغال دارند، گفت: درصد زنان کار آفرین در ایران بسیار اندک است.

وحیده نگین روز یکشنبه در همایش توسعه نقش آفرینی زنان تعاونگر در کارآفرینی و اشتغال افزود: در حوزه اشتغال زنان در جامعه، کاستی ها و موانعی وجود دارد اما تجربه نشان داده، هر جا که زنان به توانمندی های خود باور داشته اند، توانسته اند از این موانع عبور کنند.
وی ادامه داد: دستیابی به توسعه همه جانبه و پایدار در سراسر دنیا بطور قطع بدون مشارکت همه اقشار جامعه بخصوص زنان امکانپذیر نیست و مطالعات نشان داده که اشتغال زنان می تواند تاثیر مثبتی بر زندگی خانوادگی آنها داشته باشد، بدان معنا که منافاتی میان کار و خانواده یک زن وجود ندارد.
نگین با بیان اینکه فعالیت و شغل زنان و دستاوردهای ناشی از آن تاثیر بسزایی در حوزه آموزش، بهداشت و سلامت فرزندان و خانواده دارد، گفت: مشارکت زنان صرفا به معنای داشتن حق رای نیست، بلکه شامل مشارکت های سیاسی و اقتصادی آنها می شود که متاسفانه در ایران وجود ندارد.

** ۸۷ درصد زنان در حوزه اقتصادی غیرفعال هستند
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: ۸۷ درصد زنان در حوزه اقتصادی غیرفعال هستند و بیش از نیمی از فعالان نیز در بخش های خدماتی اشتغال دارند.
وی با تاکید بر حضور زنان در صحنه های مختلف اقتصادی و اجتماعی افزود: موانعی نظیر فرهنگ مردسالارانه و محدودیت های خانوادگی باعث شده، زنان بطور شایسته و بایسته در این حوزه فعالیت نکنند.
نگین با بیان اینکه تعاونی های زنان می توانند در ایجاد انگیزه به آنها برای ورود به بازار کار تاثیرگذار باشد، گفت: نتیجه بررسی ها در تعاونی های زنان سرپرست خانوار بهزیستی نشان می دهد برخی اعضای این تعاونی ها با حمایت های صورت گرفته، از افسردگی خارج و برخوردار از اعتماد به نفس شده اند.
وی با اشاره به ظرفیت زنان تعاونگر، بزرگترین ظرفیت این زنان را قدرت تغییر نگاه جامعه به زنان و کار آنها دانست.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، در این همایش که در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد، شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، سید ابوالحسن فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد علی سهمانی مدیرعامل بانک توسعه تعاون سخنرانی کردند.

منبع: ایرنا
تعداد بازدید: ۲۷۵

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما