امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

دختران کارآفرین‌تر از پسران هستند

۱۵:۰۹ ۹۴/۰۸/۱۷
چی کجا 
پرونده یک سالگی طرح کاشف(کارآفرینان شایسته فردا) مشحون از اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرا روز گذشته از سوی معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش منتشر شد.

طرح کاشف مورد تأکید سند تحول بنیادین و در راستای اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ تدوین و اجرایی شده است. قوت بیشتر ویژگی های کارآفرینی در دختران نسبت به دانش آموزان پسر از بارزترین شاخصه های گزارش مزبور است. 
۱۰ سال آینده مرز افق ۱۴۰۴ است، یعنی برای تحقق اهداف این چشم انداز ۱۰ سال دیگر فرصت داریم. از طرفی بخش قابل توجهی از اهداف این برنامه توسط نیروی انسانی تحقق پیدا می کند. پس اولین و مهم ترین زمینه سرمایه گذاری در اهداف این چشم انداز نیروی انسانی است. کسانی که یک دهه بعد بازار کار و تأثیرات اقتصادی را در دست دارند، امروز پشت نیمکت های مدارس نشسته اند. بنابراین اگر نخواهیم باز هم گلایه کنیم که آموزش و پرورش دیر به صرافت خارج شدن از لاک قدیمی خود افتاده، طبیعی است که در تحقق برنامه های چشم انداز ۱۴۰۴ کشورمان مؤثرتر نقش آفرینی کند.
بر این اساس سال گذشته طرح کاشف (کارآفرینان شایسته فردا) مخصوص دانش آموزان پایه های هفتم و هشتم طراحی شد و روز گذشته علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش طی نشست خبری، گزارشی از اقدامات انجام شده در این رابطه در طول یک سال گذشته ارائه کرد.
زرافشان در این نشست گفت: امسال یک میلیون و ۸۷۰ هزار دانش آموز پایه هفتم و هشتم در طرح کاشف شرکت کردند که نتایج آن در سایت دانشکده کارآفرینی اعلام شده است.

معلم و دانش آموز سرکلاس کارآفرینی
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: از جمله برنامه هایی که در تفاهمنامه میان آموزش و پرورش و دانشکده کارآفرینی آمده است، پایش کارآفرینی دانش آموزان تحت عنوان کاشف است که امسال برای پایه هفتم و هشتم این پایش کارآفرینی را اجرا کرده ایم. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه شاخص های کارآفرینی ایران استخراج شده به شکل علمی تطبیق شده و ملاک خوبی برای سنجش است، گفت: ابتدا برای هر دانش آموز یک کارنامه ۱۴ صفحه ای در محورهای کارآفرینی تهیه کرده ایم که او را در حوزه ریسک پذیری، تفکر خلاق و سایر حوزه ها بررسی می کند و دانش آموزان می توانند با مراجعه به سایت دانشکده کارآفرینی و نیز kaashef. ir از نتایج آزمون مطلع شوند.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ویژگی های کارآفرینی در دختران قوی تر از دانش آموزان پسر است، گفت: با همکاری دانشگاه کارآفرینی، باشگاه کارآفرینی ایجاد و سایتی آماده شده است و هدف از ایجاد سایت و باشگاه کارآفرینی، ایجاد شبکه کارآفرینی دانش آموزی است تا آنها تجربیات خود را در اختیار یکدیگر بگذارند. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه در این سایت بر اساس نتایج آزمون، دو دوره کارآفرینی مجازی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است، افزود: استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای توسعه کارآفرینی از این طریق انجام می شود.
زرافشان تصریح کرد: ارزیابی در بین ۲ هزار و ۸۰۰ نفر از معلمان و دبیران انجام می شود و از بین آنها افرادی که ویژگی شان بالاتر است به عنوان مربی انتخاب می شوند و بعد از آن، بخشی در دوره ای حضوری و غیرحضوری شرکت می کنند و به مناطق و استان های خود می روند تا دانش آموزان خود را مورد پشتیبانی قرار دهند.

منبع: روزنامه جوان
تعداد بازدید: ۲۹۷

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما