امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

خطر نابودی ۳.۵ میلیون شغل در اروپا

۱۹:۳۶ ۹۴/۰۶/۳۰
چی کجا 
نتایج مطالعات ۲۵ اتحادیه تولیدی در اروپا که روز جمعه منتشر شد، نشان می‌دهد: درصورت رفع سدهای مبادلاتی و حذف سیاست‌های ضددامپینگ برای کالاهای چینی تا سال ۲۰۱۶ میلادی حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در اروپا از بین خواهد رفت.

پکن انتظار دارد اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی سیاست های ضد دامپینگ روی کالاهای صادراتی این کشور به اروپا را برچیند؛ اما نتایج یک مطالعه ازسوی ۲۵ اتحادیه تولیدی اروپا نشان می دهد این اقدام می تواند منجر به نابودی سه میلیون و ۵۰۰ هزار شغل شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گزارش که در هفته جاری به کارشناسان ارشد و نمایندگان اتحادیه اروپا ارائه شده، پیش بینی می کند طی سه سال آینده، حجم واردات کالاهای تولیدی به اروپا حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

«رابرت اسکات»، مدیر موسسه سیاست های اقتصادی اروپا پس از انتشار این گزارش گفت: به نظر من، این مطالعه محافظه کارانه است زیرا چین توانایی صادرات بسیار بیشتر از ظرفیت واقعی خود را دارد و درنتیجه این رقم می تواند ۵ تا ۱۰ درصد در سال بالاتر باشد.

اتحادیه اروپا همراه با اعضای دیگر سازمان تجارت جهانی (WTO)، باید تعیین کنند که آیا قصد داردند خود را با شرایط اقتصاد بازاری چین تطبیق دهند یا خیر؟

سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱ میلادی یعنی زمانی که چین کمونیست به بدنه تجارت جهان پیوست، دریافته بود که قیمت های داخلی در این کشور بر اثر نیروهای بازار تعیین نمی شود. بااین حال، WTO پیش بینی کرده بود که ظرف ۱۵ سال دیگر، دخالت دولت چین در اقتصاد کاهش خواهد یافت.

سیستم MES (وضعیت اقتصادی بازار) از آنجایی مهم است که تصویب و اجرایش، توانایی اتحادیه اروپا را در اعمال تعرفه های ضد دامپینگ روی واردات کالا از چین کاهش می دهد. این اتفاق تنها هنگامی رخ می دهد که قیمت کالاهای صادراتی چین کمتر از قیمت کنونی آنها در بازارهای داخلی آن باشد.

مخالفان این سیستم نظیر Aegis Europe (گروهی متشکل از ۲۵ اتحادیه صنایع اروپا از فولاد گرفته تا سرامیک) می گویند: قیمت های تعیین شده ازسوی چین از نیروهای متداول در بازار نشات نمی گیرد و به صورت مصنوعی دست کاری شده و پایین آورده می شوند.

اسکات می گوید: تعرفه های پایین وارداتی و کاهش تهدیدهای ناشی از اعمال سیاست های ضد دامپینگ منجر خواهد شد تا کمپانی های چینی قیمت کالاهای صادراتی خود را حدود ۳۰ درصد پایین بیاورند.

از تبعات این اقدام چین می توان به از بین رفتن یک تا دو درصدی تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا شود که در نتیجه آن یک میلیون و ۷۰۰ هزار تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار شغل نابود خواهد شد.

منبع: اقتصادنيوز
تعداد بازدید: ۲۴۸

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما