امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

تربیت کودک کارآفرین با ۸ مهارت

۰۹:۲۱ ۹۴/۰۹/۱۷
چی کجا 
یادگیری مهارت‌های کارآفرینی از سنین کودکی، می‌تواند کودکان ما را برای مسیر دشواری که در آینده پیش رو خواهند داشت آماده و آن‌ها را در برابر بحران‌های احتمالی بیمه کند.

به گزارش وب سایت دیجیاتو، اگر می خواهید به فرزندان خود درس زندگی بدهید، مهارت ها و سبک زندگی کارآفرینانه یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست. در ادامه ۸ مهارت کارآفرینانه ای را که می توانید به فرزندان خود آموزش دهید به همراه شیوه های ترغیب به یادگیری آن ها از نظر خواهید گذراند.
۱-انعطاف پذیری:
زندگی پر از موانع و دشواری هاست و داشتن مقاومت لازم برای از سر گذراندن آن ها برای موفقیت ضروری است. تمام کارآفرینان برای این که بتوانند بعد از هر شکستی دوباره روی پای خود بایستند به انعطاف پذیری و عزم راسخ نیاز خواهند داشت. به فرزندان خود اجازه دهید احساسات خود را بروز دهند و حس خود را محدود نکنند. به آن ها کمک کنید احساسات منفی و بازدارنده خود را بشناسند تا بتوانند به شکلی مثبت و سازنده از سد آن ها عبور کنند و به زندگی خود ادامه دهند.

۲-نوآوری و خلاقیت:
کارآفرینان باید چارچوب ذهنی چابکی داشته باشند تا بتوانند مشکلات پیچیده را با راه حل های نوآورانه خود حل کنند. تفکر خلاقانه سنگ بنایی است که کارآفرینان امپراتوری خود را روی آن استوار می کنند. به کودکان خود اجازه دهید بازی کنند. کودکان در همین بازی کردن است که انرژی های خلاق خود را به کار می گیرند. اطمینان حاصل کنید بازی های آن ها جنبه های مختلفی دارد و تنها به رایانه یا بازی های موبایلی خلاصه نمی شود. اسباب بازی های خلاقانه زیادی در بازار وجود دارد که می تواند توان تفکر خلاق کودکان را تحریک و تقویت کند.

۳-سخت کوشی:
بهترین کارآفرینان دنیا فارغ از این که به چه سطحی از موفقیت رسیده باشند، از درگیر شدن با سختی های زندگی روزمره خود را کنار نمی کشند. کودکان باید ارزش تلاش و سخت کوشی را درک کنند تا اخلاق کاری در وجودشان رشد یابد. با سپردن کارها و مسئولیت های ساده به کودکان خود، به آن ها استقلال عمل بدهید. آن ها را همراه مثال با شیوه صحیح انجام هر کار آشنا کنید و عادات وقت گیر خود مثل استفاده مکرر از تلفن همراه را به حداقل برسانید.

۴- کنجکاوی:
کنجکاو بودن درباره آن چه در دنیا می گذرد، برای شناسایی راه های اضافه کردن چیزی به آن، ضروری است. کارآفرینان تا آخرین روز زندگی خود دست از یادگیری بر نمی دارند و همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود زندگی خود و اطرافیانشان می گردند. کودکان خود را به پرداختن به سرگرمی های جدید و دنبال کردن علاقه مندی های خود تشویق کنید. می توانید گردش های خارج از منزل و به دور از فناوری هایی مثل اینترنت و رایانه را در موزه ها و مراکز علمی امتحان کنید.

۵- اعتماد به نفس:
باور داشتن به خود و توانایی های خود از مهم ترین زیربناهای یک زندگی موفق است. اعتماد به نفس، عزم لازم برای ریسک پذیری و عبور از مشکلات را در ما پدید می آورد. کارآفرینی اساساً یعنی به ایده های خود ایمان داشته باشید. ایده ها و نظرات کودکان خود را جدی بگیرید و به آن ها فرصت دهید تصمیم بگیرند. حتی اگر انتخاب شما گزینه دیگری باشد، باز اجازه دهید آن ها انتخاب های خود را داشته باشند و از تجربه حاصل درس بگیرند.

۶- همدلی:
همدل شدن با دیگران و حمایت از آن ها مهارتی بی نهایت ارزشمند برای رهبری است. کارآفرینان موفق از اهمیت همدلی و برقراری ارتباطاتی مثبت و سازنده آگاهی کامل دارند. به فردیت کودکان خود و ایده های آن ها احترام بگذارید و آنان را به بروز احساسات خود تشویق کنید. شما به عنوان والدین می توانید با به تصویر کشیدن این همدلی در عمل، الگوی خوبی برای آنان باشید.

۷- خوش بینی:
کارآفرینان الگوی خوش بینی در میان دیگران هستند. آن ها همواره دنیایی بهتر برای دیگران به تصویر می کشند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند. این دیدگاه خوش بینانه مزایای زیادی برای زندگی اجتماعی و سلامتی آن ها دارد. به یاد داشته باشید خوش بینی به دیگران منتقل می شود. پس سعی کنید در عمل آن را به کودکان خود انتقال دهید. داستان های مثبت و گفت و گوهای الهام بخش با کودکان می تواند به ایجاد و پرورش تفکر مثبت در وجود آنان کمک کند.

۸- کمک به دیگران:
کمک کردن به دیگران از لحاظ مالی ممکن است منفعتی در بر نداشته باشد، اما کارآفرینان از اهمیت مسئولیت اجتماعی خود آگاهی دارند. کارآفرینان واقعی دوست دارند دنیا را برای همه به مکان بهتری تبدیل کنند، نه فقط خودشان. به عنوان مثال می توانید کودکان را به کمک کردن به سالمندان تشویق کنید. فرزندان شما چند سالی با ورود به دنیای کارآفرینی فاصله دارند، اما آموزش دادن این مهارت ها به آنان در دست و پنجه نرم کردن با سختی های زندگی کمک فراوانی خواهد کرد. به یاد داشته باشید بزرگ ترین کمکی که به آن ها می توانید بکنید این است که در همه این موارد الگوی خوبی برای آنان باشید. کودکان شما بیش از آنکه از گفته های شما درس بگیرند، رفتار های شما را می آموزند.

منبع: روزنامه خراسان
تعداد بازدید: ۲۷۸

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما