امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

بهترین کشورها برای ایجاد کسب و کار

۱۹:۱۹ ۹۴/۰۸/۳۰
چی کجا 
بعد از سنگاپور که بهترین فضای کسب و کار جهان را دارد نام کشورهای نیوزیلند، هنگ کنگ، چین، دانمارک، کره جنوبی، نروژ، ایالات متحده، انگلستان، فنلاند و استرالیا به چشم می‌خورد.

فهرست دیگری نیز شامل ۱۰ کشوری که بیشترین تغییر مثبت در این زمینه را از سال گذشته تاکنون تجربه کرده اند، منتشر شده است.
این کشورها عبارتند از: تاجیکستان، بنین، توگو، ساحل عاج، سنگال، ترینیداد و توباگو، کنگو، جمهوری آذربایجان، ایرلند و امارات. اما در مجموع آمار ارائه شده در این گزارش نشان می دهد کشورها، به سمت شفاف و مناسب سازی فضای کسب وکار خود پیش می روند.
به عنوان مثال به رغم آنکه ۸۰ درصد کشورهای مورد بررسی از سال گذشته تاکنون اقداماتی جهت بهتر کردن فضای کسب و کار خود انجام داده اند تنها رتبه یک سوم آنها در لیست بهتر شده است.
دلیل این موضوع این است که همه کشورها تلاش های موفقی در این زمینه داشته اند و در نتیجه به رغم بهبود فضای کسب و کار در این کشورها، رتبه بندی تغییری نکرده است.
نکته مهم تر اینکه شکاف بین بهترین و بدترین با سرعت بالایی در حال کاهش است. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۵ انتقال اموال در بهترین کشور این رده بندی ۴۲ روز و در بدترین کشور این لیست ۲۳۵ روز طول می کشید، یعنی تفاوتی ۱۹۳ روزه بین دو سر فهرست وجود داشت.
این شکاف در حال حاضر تنها ۶۲ روز است، در بهترین کشور انتقال اموال ۳۲ روز و در بدترین کشور ۹۰ روز به طول می انجامد. این رده بندی در بین ۱۸۹ اقتصاد جهان انجام می شود و معیارهای مختلفی برای تعیین رده بندی سنجیده می شود.
از جمله این معیارها مدت زمان لازم برای دریافت کارت اعتباری، افتتاح حساب، انتقال اموال، دریافت مجوز صادرات و واردات و... است.
البته بانک جهانی به عنوان نهاد تولیدکننده این گزارش تاکید می کند گزارش سال های مختلف قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.
بعضی سال ها تنها سرعت و سادگی شروع و اتمام یک فعالیت تجاری و اقتصادی اندازه گیری شده است در حالی که در بعضی سال ها کیفیت انجام نیز مورد توجه قرار گرفته است و البته معمولاً رابطه مستقیم معناداری بین انجام آسان و سریع کارها وجود دارد.
کشورهایی که روند کوتاه تری دارند معمولاً هزینه کمتری را نیز به فعالان اقتصادی تحمیل می کنند.
جالب تر از همه اینکه طبق این گزارش وجود ساختار مناسب و آسان برای تعطیل کردن یک کسب و کار یا فعالیت تجاری، نکته مهمی برای تجار و فعالان اقتصادی محسوب می شود. آنها می خواهند مطمئن باشند در صورت شکست در فعالیت می توانند قانوناً و بدون مشکلات و دردسرهای عجیب، از راه قانونی به کسب و کار خود پایان دهند.

منبع: آرتنا
تعداد بازدید: ۴۵۹

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما