امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

امضای طومار توسط کارآفرینان به رئیس بنیاد نخبگان درباره طرح سرباز نخبگی

۰۹:۰۰ ۹۴/۰۸/۱۳
چی کجا 
کارآفرینان، دانشجویان و افراد فعال در حوزه اقتصاد دانش بنیان، در سومین کنفرانس وب و موبایل ایران، با امضای طوماری از دکتر سورنا ستاری، رئیس بنیاد نخبگان، درخواست کردند تا از این پس کارافرینان ایرانی به عنوان نخبه به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی شوند و خدمت سربازی را در قالب پروژه تحقیقاتی به انجام رسانند.

هنگامی که تعدادی از جوانان برای راه اندازی کسب و کاری نو اقدام می کنند، با انواع مسائل و پیچیدگی ها مواجه می شوند، اما برخی مشکلات بیرون از محیط فناوری و کسب کار بر یک شرکت تاثیر می گذارد و برطرف کردن این مسائل در توان کارآفرینان نیست.

سربازی، مسئله ای است که درست در هنگام به ثمر نشستن زحمات فراوان، با آن مواجه می شوند و هر یک از اعضای تیم ممکن است دوسال در شرایطی نامشخص به خدمت سربازی اعزام شود. با توجه به اهمیت نیروی انسانی در شرکت های نوپا، اعزام به خدمت سربازی حتی می تواند منجر به ورشکستی یک شرکت نوپا شود.

در متن طومار آماده است

"اکنون کارافرینان ایرانی با تاثیرگذاری در سطح ملی، ایران عزیز را به بالاترین نرخ رشد کارافرینی در جهان رسانده اند و موجب اشتغال و توسعه اقتصادی شده اند. اما از سوی بنیاد ملی نخبگان به عنوان نخبه شناخته نمی شوند، چرا که احراز نخبگی در بنیاد، تنها متمرکز بر شروط تحصیلی و معدل دانشگاهی است.

از سوی دیگر شیوه کنونی خدمت سربازی، موجب بروز آسیب های فراوانی به فضای کارافرینی کشور شده است و شرکت های دانش بنیان را با بحران نیروی انسانی مواجه کرده و موجب ترغیب کارافرینان برای مهاجرت شده است. در همین راستا، کانون کارافرینی ایران به نمایندگی از بخشی از جامعه کارافرینان کشور به همراه امضاکنندگان ذیل، پیشنهاد می کنند تا از این پس، کارآفرینان نیز به عنوان نخبه به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی شوند و مطابق با آیین نامه بنیاد ملی نخبگان، خدمت سربازی را سپری نمایند."

این طومار با بیش از ۱۲۰۰ امضا در ابتدای اسفندماه سال گذشته به معاونت عملی ریاست جمهوری تقدیم گردید و با همت سرپرستی شرکت های دانش بنیان در کمتر از سه ماه به آیین نامه اجرایی تبدیل شد

تا پیش از این تسهیلات سربازی بنیاد نخبگان مختصص موفقیت های علمی در دانشگاه (آموزشی، پژوهشی)، برگزیده شدن در جشنواره های علمی،پژوهشی، مورد تأیید و اختراعات برگزیده بنیاد بود و این تسهیلات در جهت ارج نهادن به فعالیت شرکت های دانش بنیان ایجاد شد.

هم اکنون افراد فعال و باسابقه در شرکت های دانش بنیان، میتوانند از "تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای دانش آموختگان برترِ فنّاور" استفاده نمایند.

این تسهیلات تاکنون به تعدادی از افراد فعال در شرکت های دانش بنیان اعطا شده است. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت http://daneshbonyan.isti.ir/ کنید.

در اینفوگرافیک پیوستی در عکس بالا، شرایط فرد، شرکت دانش بنیان، نحوه اجرا و ملاحظات استفاده از تسهیلات بر مبنای آیین نامه بنیاد نخبگان تدوین شده است؛

منبع: خبرآنلاین
تعداد بازدید: ۳۱۱

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما