امروز: شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

امروز و فرداهای اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالا

۱۴:۳۳ ۹۴/۰۹/۰۳
فروشگاه و مرکز خرید 
طرح کارت اعتباری خرید کالا حدود یک ماه است که از سوی دولت اطلاع رسانی شده است و تولیدکنندگان و حتی عده ای از مردم روی این طرح حساب کرده اند، اما با این وجود هیچ گونه اطلاعات رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی که متولیان اصلی این طرح هستند، ارائه نمی‌شود.

اجرای طرح تسریع در رونق اقتصادی از سوی دولت از ابتدای آبان ماه اعلام شد و بلافاصله در اقدام اولیه، صنعت خودرو مورد توجه قرار گرفت و ۱۸ آبان ماه ثبت نام برای خرید خودرو آغاز شد و تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز مدعی شدند که بانک مرکزی اعلام کرده که یک هفته پس از آغاز طرح خرید خودرو، کارت اعتباری خرید کالا نیز به جریان می افتد.

اما استقبال مردم از تسهیلات خرید خودرو دولت را شوکه کرد و طرحی که قرار بود شش ماه طول بکشد در شش روز پایان یافت لذا به نظر می رسد که دولت به ویژه بانک مرکزی برای ارائه کارت های اعتباری کمی دست نگه داشته است.

در هفته گذشته حبیب الله انصاری - دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی - به نقل از بانک مرکزی به خبرنگاران اعلام کرد که "طرح خرید کالا با کارت اعتباری از هفته جاری آغاز می شود" اما با گذشت چهار روز از هفته جاری هنوز خبری از اجرایی شدن این طرح نیست.

روز گذشته نیز محمدرضا دیانی - رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی - با اشاره به عقب افتادن اجرای طرح خرید کالا با کارت اعتباری به ایسنا گفت که "بانک مرکزی هیچ اطلاعاتی به تولیدکنندگان نمی دهد و صرفا گفته می شود که در حال مذاکره با بانک ها هستیم".

وی این احتمال را مطرح کرد که "بانک مرکزی بخواهد مدل اجرایی طرح را تغییر دهد و به گونه ای آن را اجرا کند که مثل قبل موثر نباشد".

البته می توان یکی از دلایل تاخیر در اجرای این طرح را بررسی بانک مرکزی درباره اعتبار در نظر گرفته شده برای آن دانست، چراکه این احتمال وجود دارد که از این طرح نیز مثل خودرو استقبال شود و هیچ یک طرفین مسئول در این طرح تاکنون هیچ مبلغی را به عنوان اعتبار در نظر گرفته شده از سوی بانک مرکزی اعلام نکرده اند و مشخص نیست که این اعتبار، پاسخگوی چه تعداد متقاضی این طرح خواهد بود.

عباس هاشمی - مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت - نیز درباره اعتبار در نظر گرفته شده از سوی بانک ها به ایسنا گفته بود که قرار است همه این موارد از طریق روابط عمومی اعلام شود و از ارائه هرگونه اطلاعاتی درباره این طرح خودداری کرد.

این در حالی است که اطلاعات جدید از مجرای روابط عمومی وزارت صنعت و بانک مرکزی درباره زمان اجرای طرح و همچنین میزان اعتبار آن اعلام نشده است.

عدم ارائه اطلاعات درباره اعتبار این طرح در شرایطی اتفاق می افتد که صاحب نظران این طرح از احتمال استقبال حدود ۱۰ میلیون نفری از این طرح خبر می دهند.

البته هاشمی اخیرا گفته که این طرح از اوایل هفته جاری آغاز می شود و اکنون وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی در حال ثبت نام متقاضیان هستند.

به هر حال مشخص نیست که در هفته آینده نیز این طرح به صورت قطعی اجرا شود یا اینکه دوباره به تعویق می افتد؟ شاید بهتر باشد در این شرایط مسئولان مربوطه اطلاع رسانی بیشتر و دقیق تری در این باره داشته باشند و شفاف تر برخورد کنند.

منبع: ايسنا
تعداد بازدید: ۵۰۵

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر