امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

افزایش مبلغ وام‌های کارآفرینی مددجویان کمیته امداد

۱۷:۴۹ ۹۴/۰۶/۰۹
چی کجا 
معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از افزایش مبلغ وام‌های کارآفرینی خبر داد.

محمد امید در نشست خبری که امروز برگزار شد گفت: تا سال گذشته هر نفر می توانست مبلغ ۱۵ میلیون تومان را برای کارآفرینی دریافت کند اما از سال جاری مبلغ این وام ها در اشتغال های گروهی چهار الی پنج نفره به سقف ۷۵ میلیون تومان رسیده است. این در حالیست که رقم وام پرداختی به هر فرد نیز به سقف ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است که پس از تایید کمیته امداد از بانک های عامل دریافت کنند.

وی اشتغال و توانمندسازی خانواده های تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) را از مهمترین فعالیت های این نهاد دانست و به تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به این امر اشاره کرد و گفت: مسئله تولید و اقتصاد و در راس آن اشتغال از مهمترین مسائل کشور هستند و وظیفه امداد نیز در حال حاضر ایجاد مشاغل خرد و خانگی بوده و بنا به دلایل خاص خود امداد وارد مشاغل بزرگ نمی شود.

وی ادامه داد: اشتغال و کارآفرینی در کمیته امداد امام خمینی به صورت فرایندی بوده و ابتدا با استعدادسنجی افراد توسط گروه های مشاورین شغلی آغاز می شود.

معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه آموزش را نیز رکن اساسی ایجاد اشتغال در امداد دانست و گفت: آموزش و کسب مهارت از مهمترین مسائل در اشتغالزایی های این نهاد است زیرا چنانچه فردی مهارت های لازم برای انتصاب شغلی را نداشته باشد پس از کسب آن نیز با مشکلات عدیده ای روبرو شده و ممکن است به طور کلی شغل خود را از دست بدهد که این مسئله خود زمینه ساز بروز آسیب های دیگر برای فرد است.

امید در خصوص ارائه تسهیلات برای ایجاد اشتغال در کمیته امداد به مددجویان تصریح کرد: عمده ترین فعالیت امداد در اشتغالزایی پس از ارائه تسهیلات و در مرحله نظارت بر نحوه هزینه کرد تسهیلات ارائه شده و جلوگیری از بروز مشکل و انحراف در آنان است.

وی ادامه داد: بعضا دو تا پنج سال پس از ارائه تسهیلات همچنان نظارت های امداد ادامه یافته و تمامی آنها در راستای بهبود عملکرد و خودکفایی مددجویان است.

معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در خصوص بازاریابی محصولات تولیدی مددجویان نیز عنوان کرد: در حال حاضر کمیته امداد امام خمینی (ره) به طور مشخص دو محصول فرش و صنایع دستی تولیدی مددجویان را خریداری می کند هرچند خود مددجویان نیز می توانند تولیدشان را در بازار آزاد به فروش برسانند.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان برابر با ۲۲۰ هزار متر مربع فرش دستباف تولیدی مددجویان امداد توسط خود این نهاد خریداری شده است.

معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در خصوص منابع اشتغال در این نهاد تصریح کرد: در قانون برنامه بودجه کشور برای کمیته امداد امام خمینی ۲۰۰۰ میلیارد تومان از منابع قرض الحسنه بانک ها اعتبار در نظر گرفته شده است که در حال حاضر از این رقم حدود هزار میلیارد تومان ابلاغ و ۲۵۰ میلیارد تومان وصول شده است که امیدواریم تا پایان شهریور ماه جاری بتوانیم ۱۵۰۰ میلیارد تومان را ابلاغ کنیم.

وی در خصوص عمده منابع دریافتی از بانک ها گفت: این ۲۰۰۰ میلیارد تومان توسط ۲۰ بانک عامل وصول خواهد شد که تا کنون عمده منابع در بانکهای صادرات و ملی (هر کدام ۳۰۰ میلیارد تومان) تجارت (۲۵۰ میلیارد تومان) و ملت (۲۰۰ میلیارد تومان) است. در حالی که برخی از بانک های بخش خصوصی نیز تا ۱۰ میلیارد تومان را نیز مکلف شده اند.

معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین در خصوص منابع امداد تحت عنوان هزینه آموزشی و تحصیلات اشتغال اظهار کرد: سالیانه دولت مبلغ مشخصی را به کمیته امداد به عنوان هزینه های آموزشی و تسهیلات اشتغال پرداخت می کند که تحت عنوان صندوق اشتغال مددجویان امداد بوده و امسال نیز ۱۲۰ میلیارد تومان ابلاغ شده است که تا کنون با وجود گذشتن نیمی از سال تنها ۲۰ میلیارد تومان پرداخت شده و در حالت خوشبینانه گمان می کنیم که تنها ۵۰ درصد این مبلغ را بتوان دریافت کرد.

وی همچنین عنوان کرد: با توجه به بازپرداخت های وام های موجود در صندوق اشتغال نیازمندان در مجموع امسال رقم ۵۰۰ میلیارد تومان را از محل این صندوق به منظور اشتغال مددجویان دریافت خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن اشاره به کمک های مردمی به این صندوق نیز گفت: بخشی از منابع این صندوق نیز از طریق کمک های مردمی تامین می شود و اخیرا نیز در نظر داریم حساب سپرده قرض الحسنه ای را به منظور دریافت کمک های مستقیم مردم در برخی از بانک ها ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: در نظر داریم تا با افتتاح حساب قرض الحسنه ویژه کمک های مردمی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) در برخی از بانک های کشور، مردم بتوانند کمک های خود را به طور مستقیم به امداد پرداخت و در هر زمان که می خواهند نیز حساب قرض الحسنه خود را بسته و پول خود را پس بگیرند.

وی در خصوص ارائه آموزش اشتغال به مددجویان امداد نیز گفت: در سال گذشته حدود ۳۸۰ هزار نفر مورد آموزش های امداد قرار گرفتند زیرا در امداد بر این باور هستیم که آموزش ضامن اشتغال است و تمامی آموزش های ارائه شده نیز در خصوص مشاغلی است که از بازار کار آنها در کشور اطمینان خاطر داریم.

معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین از تسهیلات کمیته امداد برای مراکز کاریابی که اقدام به جذب مددجویان تحت پوشش کمیته امداد می کنند خبر داد و گفت: چنانچه هر یک از مراکز کاریابی یکی از مددجویان امداد را استخدام کند برای هر مددجو یک بار مبلغ ۴۰۰ هزار تومان را به کارفرما و شرکت کاریابی پرداخت می کنیم و ضمن اینکه به مدت یک سال بیمه فرد استخدامی از سوی امداد پرداخت خواهد شد.

امید در خصوص افراد توانمندشده طی چهار سال گذشته در کمیته امداد گفت: طی چهارسال گذشته ۴۱۰ هزار خانوار خودکفا و از پوشش امداد خارج شده اند. این در حالی است که اگر این رقم امروز قرار بود همچنان تحت پوشش امداد باشند تنها سالیانه باید ۸۰۰ میلیارد تومان به صورت بلاعوض به آنها مستمری پرداخت می کردیم در حالی که اکنون علاوه بر این که این رقم از سوی دولت پرداخت نمی شود، بلکه این افراد اشتغال یافته و خود در جامعه تولید سرمایه می کنند.

وی در خصوص طرح های فعال اشتغال این نهاد نیز عنوان کرد: اکنون ۶۰۰ هزار طرح فعال اشتغال در کمیته امداد وجود دارد که اکنون حدود ۴.۵ میلیون راس دام سبک، ۱.۵ میلیون راس دام سنگین، ۱۷ درصد صنعت حمل و نقل داخلی و درون شهری، ۳۷ درصد صنایع سبک مانند قایقرانی و غیره، ۱۶ درصد تولید صنایع دستی کشور ماحصل این فعالیتهاست.

وی همچنین در خصوص دریافت منابع و تسهیلات از بانک های مختلف کشور نیز اظهار کرد: طی چهار سال گذشته ۴۲۰۰ میلیارد تومان از سوی بانک ها به مددجویان پرداخت شده و این در حالی است که ۱۵۰۰ میلیارد تومان نیز از سایر منابع دریافت کرده ایم که این منابع و تسهیلات منجر به ایجاد ۶۰۰ هزار فرصت شغلی توسط مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) شده است.

امید همچنین عنوان کرد: در میان دستگاه ها و نهادهای کشوری، امداد بیشترین سهم را در دریافت پول تسهیلات از بانک های کشور داشته و این رقم در سال گذشته به ۹۶ درصد رسیده است و امسال نیز بانک های ملی، ملت، سپه و کشاورزی بیشترین همکاری ها را با کمیته امداد داشته اند.

معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن اشاره به آنکه چهار سال پیاپی است که امداد در ایجاد مشاغل خرد و خانگی رتبه اول را اخذ کرده عنوان کرد: در حال حاضر ۴۵ درصد مشاغل خرد کشور توسط امداد ایجاد و این در حالی است که ۵۵ درصد باقیمانده توسط ۱۸ دستگاه دیگر ایجاد شده اند.

وی در خصوص خودکفایی ۱۱۰ هزار خانوار تحت پوشش امداد در سال جاری نیز گفت: پیش بینی می کنیم در سال جاری ۱۱۰ هزار خانوار از چرخه حمایت گری امداد خارج و جشن ملی اشتغال آنها نیز در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار شود.

وی همچنین از ایجاد «سند راهبردی اشتغال کمیته امداد» خبر داد و گفت: نحوه اشتغالزایی کمیته امداد اکنون مورد تایید سازمان ملل متحد قرار گرفته و همچنین سندی میان امداد و سازمان ملل تنظیم شده است تا بتوان الگوی اشتغالزایی این نهاد را برای سایر کشورهای در حال توسعه نیز اجرایی کنیم.

امید همچنین خاطر نشان کرد: در سال جاری توانایی ایجاد ۱۱۰ هزار شغل را با توجه به منابع و امکانات موجود داریم اما این در حالی است که اکنون حدود ۶۰۰ هزار نفر از مددجویان امداد آماده به کار هستند و ۳۰۰ هزار نفر از آنها نیز به طور کامل آموزش های اشتغال را دریافت کرده اند.

معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: با توجه به وضعیت موجود بارها از دولت و مجلس خواسته ایم تا به جای اختصاص دو هزار میلیارد تومان از منابع قرض الحسنه بانک ها به کمیته امداد، این رقم را به حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان افزایش دهند تا بتوانیم تعداد افراد بیشتری را به اشتغال و خودکفایی برسانیم.

امید افزود: این در حالی است که دولت در زمینه یارانه ها بد عمل کرده و پول مفت را به مردم پرداخت می کند در حالی که حتی بسیاری از خانواده های تحت پوشش کمیته امداد نیز حاضر به دریافت مستمری بدون اشتغالزایی نیستند و از روز اول ورود به چرخه حمایتگری امداد خواهان ایجاد اشتغال بوده و نمی خواهند تنها مستمری بگیرند.

وی در ادامه تاکید کرد: همه تسهیلات پرداختی از سوی کمیته امدادبه صورت قرض الحسنه بوده و هیچ کارمزدی از مددجویان دریافت نمی شود.

وی در خصوص نقش زنان در این اشتغالزایی ها گفت: ۳۷ درصد از جامعه خودکفا شده کمیته امداد را زنان تشکیل می دهند که از این تعداد ۶۰ درصد زن سرپرست خانوار و ۴۰ درصد دختران بوده اند.

امید در خصوص معیار خودکفایی نیز تصریح کرد: معیار خودکفایی در افراد متفاوت مختلف است اما به طور مثال در سال ۹۴ معیار خودکفایی برای هر فرد حداقل دریافت ۸۰۰ هزار تومان درآمد ماهیانه و برای یک خانواده سه نفره درآمدی میانگین یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان است.

معاون امور اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه با تاکید بر آنکه در حمایت های امداد و نظارت های آن بر فعالیت های مددجویان پس از خودکفا شدن نیز منعی وجود ندارد گفت: پس از خودکفا شدن مددجویان تنها مستمری ماهیانه و کمک های بلاعوض آنها قطع می شود و حتی حمایت های درمانی نیز تا یک سال پس از خودکفایی ادامه پیدا می کند این در حالی است که چنانچه مددجویی خواهان نظارت ها و حمایت های امداد باشد منعی برای ادامه آنها وجود ندارد.

وی در خصوص آمار مددجویانی که پس از خودکفایی مجددا به چرخه حمایتگری امداد وارد شده اند گفت: در سال ۹۳ حدود ۲.۳ درصد از افراد خودکفا شده تقاضای بازگشت به چرخه حمایتگری امداد را داشتند و به طور کلی این آمار در هر سال کمتر از ۵ درصد است.

امید همچنین تاکید کرد: طرح های اشتغال کمیته امداد همگی تحت پوشش بیمه بوده زیرا یکی از تاکیدات اشتغال این نهاد بیمه است و تا کنون ۲۵۰ هزار نفر از مشاغل خرد به طور کامل تحت حمایت های بیمه ای قرار گرفته ا ند و از سال گذشته ۱۱۰۰ خانواده تحت پوشش امداد نیز که به سن بازنشستگی رسیده بودند از طریق بیمه تامین اجتماعی مستمری بگیر شدند.

وی در پایان به یکی از مشکلات زنان سرپرست خانوار در دریافت تسهیلات و وام های بانکی که عدم وجود ضامن است اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود این مشکل به استان ها اجازه دادیم تا درصدی از زنان سرپرست خانوار که امکان تامین ضامن را ندارند خود ضمانت آنها را به عهده گرفته و در سال گذشته ۱۰ هزار نفر در سراسر کشور از این طریق ضمانت شده و وام دریافت کرده اند و تا کنون به جز یک استان که مشکل آن حل شده است، در بقیه استان ها هیچ مشکلی در پرداختی ها نداشته ایم.

منبع: ايسنا
تعداد بازدید: ۴۸۵

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما