امروز: چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ابنیه/ میزهای این هتل، زمانی اموال موزه بودند

۰۹:۰۴ ۹۴/۰۶/۰۵
جاذبه گردشگری 
«میزهایی که در دیزاین یک هتل استفاده شده است، با نمونه میزهایی که در موزه‌های تحت مالکیت بنیاد مستضعفان نگه داری می‌شوند شباهت بسیاری دارند؛

نمونه این میزها را در برخی موزه ها می توان پیدا کرد.»
در طراحی این هتل که در ارتفاع ۳۵۴۵ متری ساخته شده، از مبلمان ها و میزهای مطالعه نفیسی استفاده شده که از ظاهرشان می توان حدس زد قدیمی هستند. به گفته مدیر این هتل، برخی از این مبلمان ساخت ایتالیا هستند.
مدیر هتل سه ستاره «توچال» درباره شباهت میزهای استفاده شده در این هتل با اموالی که در موزه های بنیاد نگهداری می شود، به خبرنگار ایسنا می گوید: دقیقا نمی دانم میزهای این هتل را از کجا آورده اند، اما می دانم که نمونه این میزها در موزه های بنیاد بسیار زیاد است. ما موزه «دفینه» و «زمان» و «تماشاگه تاریخ» را داشتیم که بعضا وقتی برخی از مبلمان ها مازاد می آمد، در هتل ها از آن استفاده می کردند، چون بسیاری از این میزها نفیس هستند.

شهرام فشمی ادامه می دهد: سال گذشته تنها برای آن که یک میز را لاک الکل بزنیم، ۵۰۰ هزار تومان هزینه شد. این میزها دقت نگهداری بالایی می خواهند و چون جنس بسیاری از آنها چوب نفیس و گردو است، در شرایط آب و هوایی کوهستان می توانند بهتر دوام بیاورند. میزهای موجود در لابی هم کارهای ایتالیاست. برخی از لوازمی را که توانستند از موزه ها آوردند و سعی کردند با حداقل هزینه ها با منابع داخلی آن را تامین کنند. اگر زمانی از این وسایل در جایگاه تشریفات استفاده می شد، حالا در مکان هایی که گردشگرپذیر هست استفاده می کنند؛ اما بسته به توجه مدیران یک مجموعه نگهداری این ابزار مهم است.

او می گوید: به نظر من یکی از محاسن اینجا این است که پرسنل از این وسایل به خوبی نگهداری کرده اند. مدیر ۱۰ سال پیش که اخیرا از هتل دیدن کرده بود، می گفت خیلی برایم جالب است که همچنان از این مبلمان استفاده می شود.
به گزارش ایسنا، براساس صحبت های مدیر هتل، نمونه میزهای این هتل در موزه های بنیاد مستضعفان زیاد است. این در حالی است که وقتی وضعیت وسایل کاخ موزه مروارید در استان البرز که خرداد ۹۳ با رای دادگاه، ۳۰ درصد از مجموعه ی آن به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری این استان واگذار شد مورد بررسی قرار گرفت، وسایل چندانی در مجموعه ی کاخ وجود نداشت. بنابراین شاید امکان جستجوی آثار موزه ای این مکان ارزشمند که مدتی متعلق به بنیاد مستضعفان بوده است، وجود داشته باشد.

البته این احتمال را به دلیل سابقه ی نهادهایی که در این بنای تاریخی از اول انقلاب اسلامی تا کنون مستقر بوده اند، می توان مطرح کرد. بر این اساس کاخ مروارید توسط موسسه ی «رایت» طراحی و با نظارت مهندس «ویلیام کیس» بین سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

این بنا محل سکونت شمس پهلوی و خانواده ی او تا سال ۱۳۵۷ بود. این مجموعه پس از پیروزی انقلاب، در سال ۱۳۶۳ با رأی دادگاه انقلاب اسلامی در مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفت و پس از آن در قراردادی، این مجموعه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فروخته و در اختیار «بنیاد تعاون سپاه» گذاشته شد.
حالا شاید بهتر است بگوئیم مسئولان کاخ مروارید باید برای جست وجوی وسایل این مجموعه ثبت شده تاریخی، سری هم به هتل بزنند، شاید آثار این کاخ موزه را در آنجا پیدا کنند!

منبع: ايسنا
تعداد بازدید: ۴۴۳

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر