امروز: شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

ابنیه/ اولین موزه زرتشتیان جهان در کجا قرار دارد؟

۰۹:۳۱ ۹۴/۰۶/۰۵
جاذبه گردشگری فرهنگی 
موزه زرتشتیان کرمان، نخستین موزه اختصاصی پیروان دین زرتشتی در سراسر دنیاست.

در تمامی کشورهای دنیا موزه هایی وجود دارند و همواره در خصوص اهمیت و جایگاه آنها صحبت های زیادی می شود.
موزه ها بدون دنبال کردن اهداف مادی در جهت گرد آوری و حفظ آثار فعالیت کرده و نمایانگر هویت و اصالت تاریخ یک کشور در تمامی زمینه ها هستند.
بازدید از موزه ها بعنوان شناسنامه ملت ها، موجب می شود با فرهنگ ، آداب و رسوم کشورهای مختلف آشنا شویم.
موزه ها ما را به سفری در گذشته مهمان می کنند، گویی با افرادی از تمامی نسل ها و هزاره ها زندگی کرده و تجربه به دست آورده ایم. تجربیاتی که اگر همه عمر خود را هم صرف می کردیم نمی توانستیم به تمام آنها دست پیدا کنیم.

البته موزه های بسیاری در دنیا به موضوعات غیر معمول پرداخته و مجموعه ای از آثار عجیب و غریب را گردهم آورده اند. موزه هایی که آشنایی با آنها قطعا خالی از لطف نخواهد بود در «معرفی موزه» تلاش خواهیم کرد تا امکان بازدیدهای مجازی از موزه های جالب و دیدنی ایران و دیگر کشورهای جهان را برای شما فراهم کنیم.
چ
موزه زرتشتیان در شهر کرمان اولین موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان است که تا فروردین ماه ۱۳۹۴ و پیش از افتتاح موزه تاریخ و فرهنگ و هنر شهر یزد، تنها موزه اختصاصی زرتشتیان نیز بود.

در سال ۱۳۷۰ و به اهتمام «بهدنیان فرزانه»، «هرمز اشیدری» و «مهیندخت سیاوشیان» ساخت این موزه آغاز و پس از حدود یک دهه در سال ۱۳۸۰ به اتمام رسید و در مراسم جشن تیرگان سال ۱۳۸۴ رسما توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح شد. این موزه از بخش های مختلفی تشکیل شده که هر بخش به یکی از جنبه های آداب و رسوم زرتشتیان می پردازد. قسمتی از این موزه به انواع آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله اختصاص دارد که آتشدانی دستی متعلق به سال ۱۲۰۷ در آن نگه داری می شود.

در بخش اسناد و فرتور ، قدیمی ترین شی موجود در این موزه یعنی یک جلد کتاب دستنویس گاها با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال نگهداری می شود . فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و همچنین فرتورهای شناخته شده ای همانند «ارباب کیخسرو شاهرخ» ، «میرزا بروزآمیغی» نیز از دیگر آثار گران بهای این بخش از موزه هستند.

بخش «لباس های زنان زرتشتی» از بخش های جالب این موزه است، قدمت لباس های این بخش بین ۵۰ تا ۱۵۰ سال بوده و انواع مختلفی از پوشش زنان زرتشتی همچون مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده را شامل می شود.

در حال حاضر، محل نیایش زرتشتیان از دیگر قسمت های جدا شده تا پیروان این دین در فضای آرام به عبادت بپردازند.

در ایام نوروز این موزه یکی از مکان هایی است که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. از این رو عده ای از جوانان برای ارتقا دانش بازدیدکنندگان به ارایه اطلاعات در خصوص آیین های دینی زرتشتیان و نیز اشیا موزه می پردازند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
تعداد بازدید: ۳۶۱

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر