امروز: پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸

آغاز دهمین جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی در شهرستان نیر

۱۸:۳۹ ۹۴/۰۵/۲۹
رستوران و غذای آماده 
در مراسمی دهمین جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی روز پنجشنبه در منطقه نمونه گردشگری بولاغلار نیر آغاز شد.

در این جشنواره بانوان آشپز ۱۵ استان کشور استعداد خود در تهیه آش و انواع غذاهای محلی را به نمایش گذاشتند.
قرار است فردا (جمعه) در دومین روز جشنواره آش های پخته شده توسط داوران مورد ارزیابی قرار گرفته و بهترین آش از نظر کیفیت ، طعم و مقبولیت عموم شرکت کنندگان در جشنواره انتخاب شده و آشپز برتر مورد تجلیل قرار بگیرد.
فرماندار شهرستان نیر در مراسم افتتاح دهمین جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی
گفت: امسال با تعامل مسوولان استانی توانستیم جشنواره آش و غذاهای سنتی را به صورت ملی برگزار کنیم.
اکبر صمدی برگزاری این جشنواره را فرصت مناسبی برای معرفی قابلیت های گردشگری شهرستان نیر و افزایش گردشگری در استان دانست و با اشاره به این که نیر در ریل توسعه قرار گرفته اظهار کرد: سرعت این توسعه اسباب تحرک بیشتر را در این بخش فراهم خواهد کرد.
صمدی بیان کرد: از زمان فعالیت دولت یازدهم اقدامات خوبی برای رشد و توسعه منطقه انجام شده و امیدواریم برای توسعه عمرانی بهتر از سال های قبل در شهرستان نیر انجام وظیفه کنیم.
وی با بیان این که منطقه نمونه گردشگری بولاغلار یکی از مهم ترین مناطق توریست پذیر شهرستان نیر است افزود: توسعه زیر ساخت های این منطقه ضرورت ویژه دارد.
به گفته فرماندار نیر ، در این طرح مطالعاتی احداث زیر ساخت هایی مانند هتل ، ویلا ، رستوران ، شهربازی ، هتل رستوران و مراکز تجاری مورد بررسی قرار گرفته است.
صمدی اظهارامیدواری کرد با مشارکت مطلوب بخش خصوصی زیر ساخت های گردشگری در این منطقه متناسب با نیازهای احصا شده توسعه یابد.
او احداث سرویس های بهداشتی جدید و ادامه ساحل بندی حاشیه رودخانه آغلاغان و همچنین ایجاد ورودی و خروجی مستقل در مواقع ترافیک را از برنامه های اجرایی دیگر در این منطقه ذکر کرد و گفت: احداث سه سرویس بهداشتی و ساماندهی دو سرویس موجود در شهر نیر با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال با هدف ارائه خدمات بهتر به مردم و مسافران و گردشگران از اهم اقدامات سال جاری است.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز در این آیین با اشاره به شناسایی ۳۷ منطقه نمونه گردشگری در استان گفت: هفت منطقه نمونه گردشگری در شهرستان نیر واقع شده که از این نظر رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است.
او از اختصاص ۵۰۰ میلیون ریال برای تکمیل زیرساخت های منطقه نمونه گردشگری دهکده توریستی سبلان و قینرجه خبر داد و افزود: ظرفیت های گردشگری پیرامون سد یامچی قابل توجه است.
وی اظهار کرد: این اداره کل با مطالعه جامع زمینه های ایجاد کمپینگ های اقامتی و تفریحی در اطراف این سد را مورد ارزیابی دقیق کارشناسی قرار می دهد.
شهرستان نیر با داشتن هفت منطقه نمونه گردشگری از مجموع مناطق گردشگری استان اردبیل میزبان ده ها هزار گردشگر از جای جای کشور است.
این منطقه با آثار فراوان باستانی ، تاریخی ، آب های گرم و سرد و مناظر و چشم انداز های طبیعی ، آب و هوای بسیار مطبوع و واقع شدن در دامنه های سر سبز سبلان شهرستان نیر در ۳۵ کیلومتری جنوب اردبیل و در مسیر جاده ترانزیتی اردبیل ، سراب واقع شده است.
نیر از طرف شمال به مشگین شهر ، از جنوب به شهرستان کوثر (گیوی) ، از شرق به بخش مرکزی هیر اردبیل و از غرب به شهرستان سراب و میانه محدود می شود.
پل تاریخی قرمز (قرمیزی کورپی) بر روی رودخانه آغلاغان یا نیرچائی مربوط به دوره صفوی که در بافت مرکزی شهر ، بقعه کورائیم در روستای کورائیم متعلق به قرن هفتم هجری در ۴۰ کیلومتری نیر ، کاروانسرای شاه عباسی یا رباط سنگی در ۱۰ کیلومتری غرب درکنار جاده قدیم نیر ، سراب ، دهکده های صخره ای اباذر ، گلستان با فضاهای معماری خاص در ۵/۹ کیلومتری جنوب نیر ، غار فرهاد یا فرهاد کهلی در ۱۷ کیلومتری غرب نیر ، آیی قالاسی و آب معدنی بوشلی در پنج کیلومتری غرب نیر ، سنگ افراشته های دوران باستان در ۱۷ کیلومتری روستای میمند و شمال نیر تپه قلعه یئری در روستای دابانلو ۵۳ کیلومتری جنوب شرقی نیر ، آب معدنی حمام و قبرستان قره شیران در ۱۰ کیلومتری جنوب نیر ، دژ و پناهگاه زیرزمینی گلستان در ۱۲ کیلومتری شمال شرق نیر ، استخر و دژ بوینی یوغون در دهکده کورعباسلو ، چشمه های جوشان و دیدنی بولاغلار در یک کیلومتری شمال نیر قرار دارد و این محل همراه با گیاهان بومی همچون بولاغ اوتی (آب تره) و امکانات استراحتی و تفریحی از جاهای باصفای شهرستان بشمار می رود.
همچنین آب معدنی قینرجه در شش کیلومتری غرب نیر و کنار جاده نیر به سراب ، چشمه آب گرم حمام دره سی ایلانجیق در هشت کیلومتری غرب نیر ، چشمه دیب سیز گول در چهار کیلومتری جنوب نیر ، دامنه باصفای ارتفاعات کوه قصر در شمال غرب نیر و بزگوش در جنوب نیر که به عنوان ییلاق طایفه ایل شاهسون مورد استفاده قرار می گیرد ، چشمه ایستی سو (سقزچی) در چهار کیلومتری جنوب نیر ، سد مخزنی یامچی در پنج کیلومتری شهرستان نیر و در کنار روستای یامچی سفلی ، دهکده توریستی سبلان آفتاب نیر (قینرجه- بوشلو) در پنج کیلومتری جاده نیر به سراب از جمله آثار دیدنی شهرستان نیر است.

منبع: ایرنا
تعداد بازدید: ۳۹۰

نظرات درباره این خبر


تا به حال نظری برای این خبر ثبت نشده است.
نظر خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید.

نظر شما درباره این خبر

عضویت رایگان در خبرنامه ما